Na Rombonu našli ostanke najvišje postavljene džamije

Splošna diskusija o soški fronti in prvi svetovni vojni.

Na Rombonu našli ostanke najvišje postavljene džamije

OdgovorNapisal/-a aljaz » 05.09.2016 12:01:31

Al' jaz - al' ti
aljaz
član
 
Prispevkov: 3742
Pridružen: 26.06.2005 20:19:55
Kraj: Steiermark

Re: Na Rombonu našli ostanke najvišje postavljene džamije

OdgovorNapisal/-a Uroš » 05.09.2016 12:20:51

Zanimivo, če je res. Brez kakšnih bolj natančnih dokazov sam temu (še) ne verjamem popolnoma ;)
Uroš
Zugsführer
 
Prispevkov: 1045
Pridružen: 27.06.2005 15:56:10

Re: Na Rombonu našli ostanke najvišje postavljene džamije

OdgovorNapisal/-a aljaz » 05.09.2016 13:11:53

Ja, brez trdnih dokazov je vse skupaj samo fikcija. Lahko je karkoli bi si želeli. No, glede na to, da ni pretežko najti dokumentacije, samo v arhiv bo treba iti, bo seveda lahko dokazati, da gre res za najvišjo džamijo. ;)
Al' jaz - al' ti
aljaz
član
 
Prispevkov: 3742
Pridružen: 26.06.2005 20:19:55
Kraj: Steiermark

Re: Na Rombonu našli ostanke najvišje postavljene džamije

OdgovorNapisal/-a 305 » 05.09.2016 19:19:39

To novico so v zadnem tednu objavili različni mediji.
Ne dvomim, da je bilo za duhovno oskrbo muslimanskih vojakov tudi na Rombonu dobro poskrbljeno. Ne bi me niti čudilo, če bi se po temeljitih strokovno izvedenih arhivskih raziskavah izkazalo, da je bil objekt na Rombonu res zgrajen za potrebe molilnice. Do takrat pa so to lahko samo domneve (ali pa želje).
Ustaljena navada je bila, da so vojaške verske obrede izvajali na prostem, vojaški duhovnik pa je imel za take namene prenosni oltarček. Ko pa se je neka enota na določenem delu fronte ustalila, so kmalu, če je le bilo mogoče postavili tudi manjše ali večje verske objekte.

V krogih ki se malo bolj podrobno ukvarjamo s soško fronto je že dolgo znano, da džamija/mošeja v Logu pod Mangartom ni bila edina na soški fronti.

Sicer pa na Rombonu niso bila samo muslimani, tudi za duhovno oskrbo katoliških vojakov je bilo dobro poskrbljeno.
Z ZDRUŽENIMI MOČMI
305
dr. Soška Fronta
 
Prispevkov: 7652
Pridružen: 26.06.2005 22:33:03
Kraj: Isonzo front

Re: Na Rombonu našli ostanke najvišje postavljene džamije

OdgovorNapisal/-a aljaz » 05.09.2016 20:12:52

Gotovo je bilo, kot je že bilo mnogokrat ugotovljeno za duhovno oskrbo dobro poskrbljeno tako za katoličane, muslimane, vojake judovske vere, protestante ali pravoslavne. Za poljske maše so najbolj pogosto služili večji prostori kar na prostem, dvomim da bi si kar na položajih gradili objekte, glede na to, da pogosto. niso imeli solidnega kritja niti za moštvo. Nedvomno pa so bili sakralni objekti pogosti v zaledju, najverjetneje izdelani z desk in katranove lepenke. Tudi muslimanski. Bil bi zelo vesel dokazljive ugotovitve, do tedaj pa bi bil previden pri bombastičnih trditvah. Upam, da ne bo ostalo pri domnevah in mitih ( kot npr Hemingwayeva postelja, ipd...). Gospodu Domevscku pa želim, da bo zmogel podkrepiti svoje zanimive ugotovitve.
Al' jaz - al' ti
aljaz
član
 
Prispevkov: 3742
Pridružen: 26.06.2005 20:19:55
Kraj: Steiermark



Vrni se na Splošno


Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov