Alessandro Barbero : Caporettto

Splošna diskusija o soški fronti in prvi svetovni vojni.

Alessandro Barbero : Caporettto

OdgovorNapisal/-a miro » 25.09.2018 21:47:09

V poplavi italijanskih knjig na našo temo ,se mi zdi da ima ta knjiga »dodano vrednost ».
Poznani , že stokrat stokrat opisani »čudež« opisuje na nekoliko nenavaden in izviren način. Avtor ne opisuje ofenzivo kronološko temveč tematsko.
Naj navedem nekaj podpoglavij: (prosto po Prešernu!!)
-padec prvih linij
-napad
-artilerija v napadu
-artilerija v obrambi
-razbitje rezervnih divizij
……itd…
Ob sitezi vsega navedenega , vidimo ,da v Kobaridu ni bilo nobenega čudeža, temveč spopad preživelega (italjansko –avstrijskega ) koncepta in inovativnosti nemškega vojaškega stroja.
Meni,se zdi knjiga vredna branja in me zanima mnenje ostalih. Prav sedaj sem začel brati knjigo slovenskih avtorjev na isto temo in sicer: Zadnja bitka na Soči (avtorji Blaž Torkar in Miha Kuhar ) o tem prihodnjič .
miro
miro
član
 
Prispevkov: 29
Pridružen: 24.05.2006 09:26:06

Re: Alessandro Barbero : Caporettto

OdgovorNapisal/-a miro » 04.10.2018 04:16:28

Kaj piše najnovejša slovenska knjiga na naš temo ??

Blaž Torkar / Miha Kuhar
Zadnja bitka na Soči 1917

Knjigo sem prelistal in kupil v kobariškem muzeju,Zdela se mi je zanimiva ,ker opisuje 12 ofenzivo z nekoliko bolj strokovno vojaškega vidika.
V knjigi najdemo vrsto obrazložitev ,ki jih drugi avtorji ne obravnavajo.
Kot rdeča nit ,se vseskozi vleče poudarjanje kvalitativnih razlik v vodenju in bojevanju med zastarelim italijanskim konceptom in sodobnim nemškim bojevanjem. Nerazumljivo je da italijanski generali niso opazili te spremembe ki so bile že leto in več na zahodni fronti, ter so jih doletele popolnoma nepripravljenje.
Naj navedem le nekaj »ocvirkov«;
-Prednosti intenzivne kratkotrajne topniške priprave pred večdnevnim obstreljevanjem pri italijanskih ofenzivah.
-Način delovanja jurišnih enot pod lokom topniških izstrelkov.
-Spoštljiv odnos do podrejenih časnikov ,ter relativna samostojnost slednjih, pri čemer pa hirarhija poveljevanja ni bila prizadeta (vodenje z poslanstvom ).
Vse je prikazano na načelni ( teoretični ) ravni in kasneje na konkretnem primeru 12 ofenzive.
Na žalost je knjiga zelo težko berljiva. Posamezni segmenti bolj spadajo v vojaški učbenik kot knjigo namenjeno poljubnemu bralcu brez vojaškega predznanja.
Tudi stalno citiranje (sicer lahko zanimivih segmentov ) razbijajo celovitost pripovedovanja in knjigo fragmentirajo.
Pri opombah se avtor omejuje izključno na navajanje virov , bralec bi tu pričakoval tudi kakšno bolj podrobno obrazložitev oz. opombo.
Pri končni oceni knjige sem razdvojen, saj ima le ta pluse in minuse.
Zanima me mnenje ostalih.
miro
miro
član
 
Prispevkov: 29
Pridružen: 24.05.2006 09:26:06

Re: Alessandro Barbero : Caporettto

OdgovorNapisal/-a elumbe » 08.10.2018 17:47:04

Zdravo,

Hvala za mnenje o knjigi. Tudi sam sem na podlagi tvojega mnenja kupil knjigo, vendar je nisem še dovolj podrobno prebral ampak bolj prelistal. Se strinjam z oceno da je v določenih delih bolj vojaški učbenik. Tu nam ljubiteljem te tematike manjka poznavanje taktike bojevanja, prikaz ognjene moči posameznih orožij tj. topov in mitraljezov itd. O tem bi se dalo še pisati. Tematika preboja je vsebinsko zelo obširna in je tako vsak prispevek zelo dobrodošel.
Sam sem sicer bolj pristaš podrobnih zemljevidov in fotografij. V zadnjih letih sem kupil par italijanskih knjig, kjer so objavljena poročila posameznih oficirjev pred preiskovalno komisijo. Teh poročil kje je kdo bil, s kom in kaj je počel v dnevih preboja je v arhivih več kot 40000 in jih počasi objavljajo. To so I nemici di Rommel, pa tudi Generali nella nebia in Le burgie di Caporetto. Pa Caporetto sul Mrzli. Te knjige so polne podrobnosti. Splača se prebrati tudi končno poročilo preiskovalne komisije glede preboja. Reprint sem kupil pred leti.

lp
Ljubo
elumbe
član
 
Prispevkov: 127
Pridružen: 01.10.2008 21:12:56

Re: Alessandro Barbero : Caporettto

OdgovorNapisal/-a miro » 29.10.2018 10:13:39

Poglejmo kako sta knjigo: Zadja bitka na Soči , predstavila avtorja.

http://www.rtvslo.si/uredniski-izbor/v- ... nja/469261
miro
miro
član
 
Prispevkov: 29
Pridružen: 24.05.2006 09:26:06

Re: Alessandro Barbero : Caporettto

OdgovorNapisal/-a miro » 09.04.2019 06:13:09

Na spodnji povezavi je zanimivo predavanje avtorja knjige .Avtor je dober in zanimiv govornik .
https://www.youtube.com/watch?v=jSiJSvE7oy8
LP miro
miro
član
 
Prispevkov: 29
Pridružen: 24.05.2006 09:26:06



Vrni se na Splošno


Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov