Oksalna kislina

Čiščenje, restavriranje, rekonstrukcija, vzdrževanje eksponatov.

Moderator: Pinkfloyd


Oksalna kislina

OdgovorNapisal/-a Berndorfer » 28.01.2012 22:31:40

Debata je nekako stekla na Ajžavem topic-u "Chi leva la maschera ...", vendar ker je bil tam v igri Remox, se spodobi da se o oksalni kislini spregovori kje drugje... recimo tu.

O tej kislini sem nekaj prebral na enem italijanskem forumu, tako,da sem postal malo radoveden in se odločil, da jo testiram... da vidimo kako dela.

Ta oksalna kislina je v prašku, kot je že rekel Vox jo uporabljajo čebelarji... italijanom pa je po slikah sodeč dala dobre rezultate ravno z konzervami - tako da je počasi z namakanjem odstranila droben sloj rje in odkrila ostanke barve.

Prvo sem dal v posodo vodo in za približno dve kuhinjski žlici praška. Nato sem pustil da se namaka 24 ur. Droben sloj rje je bil odstranjen. Žal na tsiti konzervi poslikave ni bilo. Trmasti grbančasti izbočeni rjasti sloji so ostali. Povečal sem dozo in pustil namakat še en dan, pa še en dan... nekako tri dni. Potem sem pokrtačil z zobno ščetko.

Slika

Slika

Slika
Berndorfer
član
 
Prispevkov: 172
Pridružen: 20.02.2009 09:16:04

OdgovorNapisal/-a aljaz » 29.01.2012 11:51:23

Hmm..antipasto konzerve so običajno najbolj pisane. Treba pa je vedeti, da so določene konzerve barvo izgubile že v prvih letih po uporabi, ker jih je dež enostavno izpral s površine.
Jaz uporabljam za čiščenje ostankov rje mehak čopič, preveč trda ščetka vzame dol vse; rjo in barvo.
Občutek imam, da je ta konzerva že preveč "očiščena".Kot lahko vidim, je oksalna kislina dobra za večje predmete, ki niso preveč zahtevni ( glede barve in rje),ker jo lahko lepo apliciraš v vedro, in pustiš delovati, za kar Remox ni ravno primeren, ker moraš biti bolj ali manj vedno zraven.

Pa še nekaj; običajno mehke naslage gredo lepo dol, pa vendar trdi oksidi ne grejo - jih pač pustiš gor - tudi to doda k lepoti konzerve in ji da tisto patino starosti. Treba se je odločiti, do kake mere konzervo očitiš, ker je vedno kompromis: količina barve/količina rje. Bolj ko gre rja dol, bolj spereš tudi barvo.
Al' jaz - al' ti
aljaz
član
 
Prispevkov: 3742
Pridružen: 26.06.2005 20:19:55
Kraj: Steiermark

OdgovorNapisal/-a enigma » 29.01.2012 13:03:10

Ja ne vem ce dam primer s taljanskega foruma ciscenja konzeru z oksalno kislino boste vidli da je majstr tudi konzerve lahko res lepo spucou z raztopino. Z njo so ciscene tudi izkopane celade in rezultat je tudi tam zelo dobr.

prej:
Slika

potem:
Slika
enigma
član
 
Prispevkov: 221
Pridružen: 05.07.2007 09:23:51
Kraj: Nova Gorica - Lokovec

OdgovorNapisal/-a titino72 » 29.01.2012 13:22:59

Zgleda da res deluje, po mojem je treba ugotoviti točno doziranje in čas glede na materijal in barvo. :wink:
titino72
član
 
Prispevkov: 31
Pridružen: 08.01.2012 16:30:38
Kraj: Nova Gorica

OdgovorNapisal/-a vox » 29.01.2012 14:13:33

Super pa se je začel tudi ta preizkus. Me ta stvar muči že par let(preizkus čiščenja). Je pa spet nekaj. Sem malo spraševal in obstajata dve oksalni kislini ena močnejša in ena za čebelarje. Z čebelarsko sem enkrat že probal pa nisem nič opazil (razlike). Mogoče je bila doza premajhna saj sem sigurno, dal v 10-20 l vode 200 g. Bomo videli ta teden , ko jo dobim. Sem pa stvar poiskal tudi na e bayu in v Nemčiji se prodaja tudu pi 25 kg .
vox
član
 
Prispevkov: 641
Pridružen: 22.07.2005 15:22:26
Kraj: trenutno v kulturni ilegali

OdgovorNapisal/-a titino72 » 29.01.2012 14:25:09

No pri oksalni kislini je treba vedeti tudi to,Oksalno kislino in njene soli (oksalate) uporabljamo kot belilo in kot sredstvo za odstranjevanje madežev, ter za sintezo barvil. V domačem okolju jo najdemo v sredstvih za dezinfekcijo, belilih, tekočinah za čiščenje kovin in tekočinah za poliranje pohištva.

Kristali dihidrata oksalne kisline so zelo nevarni. Vsako vdihavanje ali vnos večjih količin kristalnega prahu ali hlapov v organizem je lahko smrtno nevaren. Po podatkih iz strokovne literature lahko količina približno 20 gr povzroči smrt odraslega človeka v uri ali dveh. Prav tako so nevarne količine veliko manjše od navedenih. Oksalna kislina se namreč izredno hitro veže s kalcijem, kar v človeškem telesu povzroči znižanje koncentracije kalcija v krvi tj. hipokalcemijo. Klinični znaki zastrupitve so trepetanje telesa, trzanje mišic, nizek tlak, šibek puls. Najboljša pomoč pri takšni zastrupitvi je pitje velike količine vode ali mleka, ter kolikor mogoče hitra pomoč zdravnika.

Pri blažjih zastrupitvah oz. dolgotrajneših vnosih oksalne kisline v človeško telo nastane kalcijev oksalat, ki lahko zamaši cevke, ki vodijo iz ledvic. Takšni kamenčki – strokovno jih imenujemo tudi ledvični kamni, lahko povzročajo hude bolečine in jih moramo odstraniti z operacijo.
Pa previdno!!1 :wink:
titino72
član
 
Prispevkov: 31
Pridružen: 08.01.2012 16:30:38
Kraj: Nova Gorica

OdgovorNapisal/-a enigma » 29.01.2012 15:15:56

titino72 napisal/-a:No pri oksalni kislini je treba vedeti tudi to,Oksalno kislino in njene soli (oksalate) uporabljamo kot belilo in kot sredstvo za odstranjevanje madežev, ter za sintezo barvil. V domačem okolju jo najdemo v sredstvih za dezinfekcijo, belilih, tekočinah za čiščenje kovin in tekočinah za poliranje pohištva.

Kristali dihidrata oksalne kisline so zelo nevarni. Vsako vdihavanje ali vnos večjih količin kristalnega prahu ali hlapov v organizem je lahko smrtno nevaren. Po podatkih iz strokovne literature lahko količina približno 20 gr povzroči smrt odraslega človeka v uri ali dveh. Prav tako so nevarne količine veliko manjše od navedenih. Oksalna kislina se namreč izredno hitro veže s kalcijem, kar v človeškem telesu povzroči znižanje koncentracije kalcija v krvi tj. hipokalcemijo. Klinični znaki zastrupitve so trepetanje telesa, trzanje mišic, nizek tlak, šibek puls. Najboljša pomoč pri takšni zastrupitvi je pitje velike količine vode ali mleka, ter kolikor mogoče hitra pomoč zdravnika.

Pri blažjih zastrupitvah oz. dolgotrajneših vnosih oksalne kisline v človeško telo nastane kalcijev oksalat, ki lahko zamaši cevke, ki vodijo iz ledvic. Takšni kamenčki – strokovno jih imenujemo tudi ledvični kamni, lahko povzročajo hude bolečine in jih moramo odstraniti z operacijo.
Pa previdno!!1 :wink:


Zato ne ga snifat :lol:

Malo za salo :lol:

Bom tud js mogu skocit do stare gorice in sprobat to rec.
enigma
član
 
Prispevkov: 221
Pridružen: 05.07.2007 09:23:51
Kraj: Nova Gorica - Lokovec

OdgovorNapisal/-a enigma » 29.01.2012 15:29:56

Aja taljani pravijo da je dovol ena kuhinjska zlica na liter tople vode, predmet naj bi se v tej raztopini namakal priblizno 10h, pred namakanjem je treba predmet dobro oprat pod vodo s krtaco, to nrdit tudi 2x med namakanjem in na koncu namakanja tudi dobro sprat pod vodo, poudarjajo pa tudi, da je po koncanem namakanju treba predmet dat mocit za eno uro v bikarbonatno raztopino ali nekoo sodo caustico kar pa ne vem kaj bi blo, to pa za to, da se delovanje kisline iznici. Tudi po slednjem namakanju je treba predmet fajn sprat in ga obrisat s papirjom.
enigma
član
 
Prispevkov: 221
Pridružen: 05.07.2007 09:23:51
Kraj: Nova Gorica - Lokovec

OdgovorNapisal/-a titino72 » 29.01.2012 16:15:30

Aja taljani pravijo da je dovol ena kuhinjska zlica na liter tople vode, predmet naj bi se v tej raztopini namakal priblizno 10h, pred namakanjem je treba predmet dobro oprat pod vodo s krtaco, to nrdit tudi 2x med namakanjem in na koncu namakanja tudi dobro sprat pod vodo, poudarjajo pa tudi, da je po koncanem namakanju treba predmet dat mocit za eno uro v bikarbonatno raztopino ali nekoo sodo caustico kar pa ne vem kaj bi blo, to pa za to, da se delovanje kisline iznici. Tudi po slednjem namakanju je treba predmet fajn sprat in ga obrisat s papirjom.
Soda caustica naj bi bil natrije hidroksid, za več podatkov si poglej na Wikipedija. :wink:
titino72
član
 
Prispevkov: 31
Pridružen: 08.01.2012 16:30:38
Kraj: Nova Gorica

OdgovorNapisal/-a Berndorfer » 30.01.2012 07:53:58

Ne vem če je antipasto. Mislim, da bi morala biti AO izvora. Poslikave na njej ni bilo. Tu je še njena sestrca.


Slika

Sprana pod vodo:

Slika

Sledi namakanje.


Slika

Po 22 urah namakanja:


Slika


Slika

Slika


Slika

Ta čas se je kozerva 1 namakala v vodi + soda bikarbona.
Tudi na tej konzervici ni videti sledov barve.
Berndorfer
član
 
Prispevkov: 172
Pridružen: 20.02.2009 09:16:04


Naslednja

Vrni se na Čiščenje


Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gostov