Ujetniki 1.SV

Splošna diskusija o zgodovinopisju soške fronte in prve svetovne vojne.

Ujetniki 1.SV

OdgovorNapisal/-a skala » 15.03.2018 19:50:56

Naletela sem na tole spletno stran:
https://grandeguerre.icrc.org/

Malo sem brskala, pa nisem naletela na noben slovenski priimek.
Je kdo našel Slovenca med ujetniki, a samo jaz napačno iščem?

Lp
skala
član
 
Prispevkov: 85
Pridružen: 13.06.2015 05:59:28

Re: Ujetniki 1.SV

OdgovorNapisal/-a bojan22 » 16.03.2018 09:55:48

Pozdrav.
Jaz sem našel prvega, ki sem ga vpisal, pogrešani sorodnik: /brat moje stare mame po očetovi strani/
Ferjancic Ernst Lt. J.R. 17 S B H 1988.

Ne vem pa, kako naj si s tem dalje pomagam.

Iskal sem pod vojaki, avstroogrski, ruska pristojnost...
Malo je komplicirano, ker moraš celo skupino "prelistati".
Faber est suae quisque fortunae!
Vsak je svoje sreče kovač!
bojan22
Regimentsarzt
 
Prispevkov: 1084
Pridružen: 01.09.2005 21:59:58
Kraj: Memurje, diraboK

Re: Ujetniki 1.SV

OdgovorNapisal/-a klemen55 » 17.03.2018 23:26:24

Ja, lahko najdes gor posamezne Slovence, toda samo tiste, ki so se znasli v angleskem, francoskem, romunskem ali ameriskem vojnem ujetnistvu.

V primeru Slovencev gre vecinoma za pripadnike 17. ljubljanskega pespolka (ali pripadnike 97. in 87. pespolka, ki so bili dodeljeni 17. pespolku), ki so padli v anglesko vojno ujetnistvo med poletno ofenzivo pri Asiagu (junij-julij 1918).

Naletel sem tudi na sezname avstro-ogrskih vojakov, katere so zajeli Americani na francoski fronti (1918) ali Anglezi v Palestini (1917-1918). Prav tako lahko najdes imena nekaterih avstro-ogrskih vojakov, med njimi tudi kakega Slovenca, ki so padli v srbsko vojno ujetnistvo med 1914 in 1915, nato preko Albanije presli v italijansko vojno ujetnistvo, od tam pa v francosko vojno ujetnistvo. Italija je namrec tekom vojne poslala nekaj tisoc avstro-ogrskih vojnih ujetnikov na delo v Francijo.

Imena avstro-ogrskih vojnih ujetnikov v Rusiji in Italiji ne morete najti, ker so Avstro-Ogrska, Rusija in Italija izmenjali sezname vojnih ujetnikov med seboj brez posredovanja centrale Mednarodnega Rdecega kriza v Zenevi.

Za iskanje po seznamih moras uporabiti signaturo, katero obicajno najdes na dnu kartoncka z imenom. Potem kliknes na kartoncek, tam kjer pise Additional Information About This Person in vneses pravilno crko in stevilko v desni okencek, kjer pise Reference Number.

Vzemimo na primer ime porocnika Karla Jagodica, ki je celo zapustil spomine, v katerih opisuje, kako so ga zajeli Anglezi. V rubriko Surname vtipkas priimek Jagodic, pod narodnost vneses Austro-Hungarian in pod Available File kliknes Austro-Hungarian prisoners in British and French custody. Ko najdes njegov kartoncek, kliknes Additional Information About This Person. Na desni strani pod Reference Number vneses stevilko V 206. Ce je potrebno, se nato pomikas do strani, ki je oznacena 206 (glej zgornji desni rob), kjer bos nasel Jagodicevo ime in podatek, da je bil ujet 9. avgusta 1918 pri Canovi blizu Asiaga.

URL: https://grandeguerre.icrc.org/en/File/Z ... _0010.JPG/

Za Ernsta Ferjancica pa tale metoda ne deluje, ker se pod Reference Number izpise samo Rd, njegova referencna stevilka pa je V 13. Ne vem, kaksna muckalica je tole. Probaj neposredno kontaktirati arhiv, ce ti lahko kako pomagajo. Verjetno pa gre tukaj za poizvedbo, katero so njegovi svojci naslovili na Mednarodni Rdeci kriz. Je bilo Ferjancicevo ime morda objavljeno v Verlustliste Nr. 13?

V vsakem primeru je iskanje po tem dokaj katastrofalnem iskalniku dokaj tezko in zamudno. Baje sedaj digitalizirajo tudi gradivo iz druge svetovne vojne. To bo sele remek delo... :roll:

Klemen
klemen55
član
 
Prispevkov: 418
Pridružen: 25.05.2006 15:17:48



Vrni se na Zgodovinopisje


Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 6 gostov