Nekaj o fotki

Splošna diskusija o zgodovinopisju soške fronte in prve svetovne vojne.

Nekaj o fotki

OdgovorNapisal/-a vox » 12.09.2005 15:01:16

Sem na internetu zasledil eno zanimivo fotko, ki se tiče razprave v zadnjem Vojnozgodovinskem zborniku št 22 in to tiste fotke iz Škabrijela ali od kod že z letali.Na fotki so napisane opombe kaj je katero letalo.Zanimiva stvar.

www.franz-fruth.at/IMG_4129a.jpg
vox
član
 
Prispevkov: 641
Pridružen: 22.07.2005 15:22:26
Kraj: trenutno v kulturni ilegali

Re: Nekaj o fotki

OdgovorNapisal/-a vox » 12.09.2005 15:04:13

vox napisal/-a:Sem na internetu zasledil eno zanimivo fotko, ki se tiče razprave v zadnjem Vojnozgodovinskem zborniku št 22 in to tiste fotke iz Škabrijela ali od kod že z letali.Na fotki so napisane opombe kaj je katero letalo.Zanimiva stvar.

www.franz-fruth.at/IMG_4129a.jpg


Na njej piše letalski spopad 1916 nad korps komando odspodaj pa Selo pri Gorici. Mogoče pa bo ta fotka kaj novega razjasnila glede debat v zborniku.
vox
član
 
Prispevkov: 641
Pridružen: 22.07.2005 15:22:26
Kraj: trenutno v kulturni ilegali

OdgovorNapisal/-a 305 » 13.09.2005 20:54:42

Čakamo na odgovor Mitje Močnika. :)
305
dr. Soška Fronta
 
Prispevkov: 7652
Pridružen: 26.06.2005 22:33:03
Kraj: Isonzo front

OdgovorNapisal/-a Helena » 27.09.2005 16:24:02

Na njej piše letalski spopad 1916 nad korps komando odspodaj pa Selo pri Gorici.
Naj bi bilo to Opatje Selo na Krasu?

Slika
Helena
Ni treba nič
 
Prispevkov: 628
Pridružen: 26.06.2005 20:30:44
Kraj: Most na Soči

spopad 16.02.1916

OdgovorNapisal/-a MM1978 » 05.10.2005 18:48:07

No, pa mi je le uspelo si vzeti malo časa, da skočim še na forum. Fotografijo sem si ogledal in je zelo zanimiva. Zadeva pa ostaja še vedno takšna kot sem jo opisal v Vojnozgodovinskem zborniku št. 22. Nedvomno gre to za opisano lokacijo.
Glede podnapisa "...Selo Östlich bei Görz", pa ne pomeni Opatje selo, saj se nahaja južno od Gorice. Vzhodno je samo Selo, ki je bilo pomembno zaledno območje, saj se je tu nahajala v smeri Batuj zelo velika agregatna postaja, ki je oskrbovala z električno energijo bolnišnično bazo Osek - Črniče in okoliško zaledno infrastrukturo v neposredni okolici Batuj, Sela in Črnič. Še vedno se dobi na določenih odsekih v zemlji električne kable premera cca 5 cm.
Je pa zelo pogost pojav, predvsem pri opisovanju določenih lokacij pri fotografijah v tem obdobju, da je omenjen kraj, ki je bil za takratne vojaške vidike strateško in topografsko bolj poznan uporabljen za opis lokacije določenega dogodka, kot v našem primeru. Če pa pogledamo topografsko zračna oddaljenost Selo - Fajti hrib - območje zračnega spopada niti ni tako narazen.
Na fotografiji, so lepo opisani tipi letal (Fokker, Albatros in Caproni), ki so opisani tudi v drugih virih in se nanašajo na ta dogodek. Zadeva pa je potrjena še z enim dejstvom, saj se je v tem času tu (Vojščica) nahajala avstro-ogrska balonarska opazovalna enota 1/3B (album hrani Goriški muzej). Sam balon, pa je obrnjen v smeri vetra, ki navadno piha tu iz smeri JZ, pozicija omenjenega balona, pa je ponavljajoča tudi na vseh ostalih posnetkih v albumu.
Osebno sem si večkrat ogledal to območje in tudi samo stojno točko, s katere je nastala ta fotografija.
Torej, da ne bom dolgovezil, lokacija tega dogodka in pomen ostaja nespremenjena, tako kot sem napisal v Vojnozgodovinskem zborniku št. 22.
Sem pa zelo vesel vsake informacije in podatka, ki ga dobim glede letalstva na soškem bojišču.
Mogoče ve kdo, kje se je nahajalo vzletišče pred 12. ofenzivo na območju med Vrhniko in Borovnico???????

Lep pozdrav,

Mitja Močnik
MM1978
član
 
Prispevkov: 28
Pridružen: 01.08.2005 12:27:59

Korps komanda

OdgovorNapisal/-a M67 » 05.10.2005 21:24:48

Postavimo torej vprašanje v katerem Selu je bila leta 1916 korpusna komanda? Če je podatek na fotografiji pravilno napisan ne bo težko ugotoviti.
Mitja, ali si bil kdaj na vzpetini nad "Flisovo" hišo? To je zadnja sevska hiša proti Črničam. Mogoče se ti bodo zdeli ostanki znani.
LP
M67
član
 
Prispevkov: 1235
Pridružen: 15.08.2005 13:38:41

Nekaj o fotki

OdgovorNapisal/-a MM1978 » 07.10.2005 08:31:50

Korpusno poveljstvo se je nahajalo v prvi polovici 1916 v Selu, ne pa v Opatjem selu. Imam tudi podatke katero, vendar moram poiskati po mojih bukvah, ko bom imel kaj več časa.
Okoli Črnič pa sem na zadnje hodil pred cca 8-9 leti, tako, da Flisove hiše nimam ravno v spominu, bi si pa rad ogledal to zadevo, če se dogovoriva.
Sporoči mi tvoj kontakt, da se dogovoriva za ogled tega, če se strinjaš na moj E-mail: Mitja.Mocnik@mors.si ali fj1@email.si
Sem vesel, da se še kdo ubada s takimi zadevami.
Enkrat sem še na starem forumu spraševal za kakšne podatke (načrte, zapise, aeroposnetke) o lokacijah AO letališč na SF 1915-17 in njenem zaledju, pa ni bilo ravno neke pomoči, zato ponovno naprošam, obiskovalce foruma, če mi lahko v tem primeru kaj pomagajo.

Mitja
MM1978
član
 
Prispevkov: 28
Pridružen: 01.08.2005 12:27:59



Vrni se na Zgodovinopisje


Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost