Literatura o bojih v Dolomitih

Splošna diskusija o zgodovinopisju soške fronte in prve svetovne vojne.

Literatura o bojih v Dolomitih

OdgovorNapisal/-a Flitko » 03.01.2024 12:08:00

Pozdravljeni,

mi lahko kdo svetuje kako literaturo o dolomitskem bojišču med 1. sv. vojno? Za začetek bi rad nekaj splošnega, na nivoju Simićeve knjige. Ko predelam to, me pa natančneje zanimajo utrdbe na tem področju in Strafexpedition.

Našel sem trilogijo Krieg in den Alpen 1915 - 1918 (Heinz von Lichem). Pozna kdo, priporočate? Če imate še kake svoje predloge, se priporočam.

Poleg tega me zanimajo še kaki vodiči z opisanimi potmi po sledovih fronte, ker bi šel rad letos poleti tja.

Literatura je lahko v nemščini, se bom pa potrudil tudi z italijanščino ob pomoči prevajalnika.
Flitko
član
 
Prispevkov: 19
Pridružen: 20.04.2020 10:55:54

Re: Literatura o bojih v Dolomitih

OdgovorNapisal/-a 305 » 04.01.2024 08:02:52

V italijanskem jeziku jih je malo morje.
Z ZDRUŽENIMI MOČMI
305
dr. Soška Fronta
 
Prispevkov: 7652
Pridružen: 26.06.2005 22:33:03
Kraj: Isonzo front

Re: Literatura o bojih v Dolomitih

OdgovorNapisal/-a Flitko » 04.01.2024 12:14:57

Super, ampak brez naslovov mi ta info ne pomaga :)
Flitko
član
 
Prispevkov: 19
Pridružen: 20.04.2020 10:55:54

Re: Literatura o bojih v Dolomitih

OdgovorNapisal/-a 305 » 05.01.2024 00:53:40

Kak so eni komot! Zapelji se do prve knjigarne v Gorici, recimo LEG, in tam jih imaš nekaj metrov. Skoraj za vsak hrib kaksno.
Z ZDRUŽENIMI MOČMI
305
dr. Soška Fronta
 
Prispevkov: 7652
Pridružen: 26.06.2005 22:33:03
Kraj: Isonzo front

Re: Literatura o bojih v Dolomitih

OdgovorNapisal/-a miro » 05.01.2024 12:38:18

Ti svetujem za prvi izlet:
Passo Falzarego je izhodišče za več enodnevnih tur v krogu 15km.vse na našo temo
.Piccolo Lagazuoi
-Casteletto
-5 torri
-Sasso Stria
-trdnjava z muzejem
-Col di Lana
Na osnovi teh imen boš vse dobil na netu ,se pa da na Falzaregu dobiti dosti uporabnih knjig

miro

Za naslednja leta ti priporočam ,seveda ločeni obiski:
Tre Cime, Monte piana, Mormolada

Če ti lepše teče nemščina še boljše saj tam večina govori nemško (velja tudi za knjige =
miro
član
 
Prispevkov: 29
Pridružen: 24.05.2006 09:26:06

Re: Literatura o bojih v Dolomitih

OdgovorNapisal/-a Flitko » 09.01.2024 08:41:31

Miro, najlepša hvala za odgovor in za predloge! Tre Cime, Monte Piana in Lagazuoi so že v planu, za ostale pa sploh nisem slišal in si jih bom dodal v plan.

305, mislil sem, da je forum namenjen izmenjavi in širjenju znanja. Verjetno ne bi spraševal, če bi vedel, kje začeti iskati. Za knjigarno v Gorici ne morem vedeti, če mi nihče ni povedal, se ti ne zdi? Italijansko ne znam, zato mi je iskanje italijanskih knjig oteženo. Nekaj nemških sem našel, kot sem napisal v uvodni objavi. Iz tega je razvidno, da sem nekaj začetnega iskanja že opravil, potem se je pa zataknilo. Hkrati ne bi rad zapravljal denarja za slabe knjige in raje vprašam nekoga, ki je že opravil neko selekcijo del in ve, katera so boljša. Če lahko pomagaš, pomagaj, odgovor "literatura obstaja" je nekoristen. Predlog konkretne knjigarne je koristen in hvala za to.

Čisto iskreno, si ti tudi v preteklosti vse našel sam ali so ti pomagali izkušenejši?
Flitko
član
 
Prispevkov: 19
Pridružen: 20.04.2020 10:55:54

Re: Literatura o bojih v Dolomitih

OdgovorNapisal/-a miro » 10.01.2024 07:43:54

Na jugu Dolomitov ti svetujem obisk Pasubia,ki ga kombiniraš z obiskom muzeja v Roverettu.
Zanimivosti so:
1.Kostnica
2.Strada 52 galerij (2h hoje )
3.minska vojna na Pasubiu .......

Do koče je (še) obstajala cesta ,ki so jo obstreljevali AO. Italijani so v zavetrju( zagranatanju ) )speljali drzno 3m široko mulatjero z 52 galerijami. Nekako tako, kot da bi jo speljal po severni steni Prisojnika. Ne moreš verjeti kaj se lahko naredi v vojnem času.

miro

P.S. Za oba maila velja ,da si prihrani nošenje detektorja.
miro
član
 
Prispevkov: 29
Pridružen: 24.05.2006 09:26:06

Re: Literatura o bojih v Dolomitih

OdgovorNapisal/-a 305 » 13.01.2024 07:43:16

Te zanima kako smo začeli s knjigami pred 1990 letom? V naših knjižnicah so takrat bile na voljo za izposojo običajno le tri knjige. Matičičeva Skozi plamene, Hmelakova (Mesesnelova) Soška fronta in Gradnikovo Krvavo Posočje. Ni bilo kaj dosti izbirati. V knjigarnah še teh ni bilo. Nekoliko bolje je bilo preko meje, a resnici na ljubo, veliko knjig pisanih iz italijanskega stališča... Nasveti izkušenejših? Kje so pa bili, oziroma kdo jih je pa poznal! S časom že, takrat pa ne. Ma kaksen internet, marsikdo še fiksnega telefona ni imel... Pomagaj si sam.
Ja, časi so se spremenili. Na vseh področjih. Knjige vezane na prvo vojno italijani tiskajo kot po tekočem traku in je skoraj nemogoče slediti vsem novostim. Še tistim, ki so vezane na naše kraje ne, kaj šele za Dolomite. Zato ti tudi lahko priporočam le to, kar sem ti že. Pojdi v dobro založeno knjigarno, vzemi knjigo v roke, prelistaj in se sam odloči ali izpolnjuje tvoja pričakovanja. Sicer pa so s tako literaturo dobro založeni na vseh turističnih točkah v Dolomitih in ker gre za ex AO ni težko dobiti tudi kakšno v nemščini. In ja, vsi smo se kdaj nadrsali in kupili kakšen šrot.
Z ZDRUŽENIMI MOČMI
305
dr. Soška Fronta
 
Prispevkov: 7652
Pridružen: 26.06.2005 22:33:03
Kraj: Isonzo front

Re: Literatura o bojih v Dolomitih

OdgovorNapisal/-a Flitko » 13.01.2024 19:02:09

Hvala. Bom si res šel to knjigarno pogledat, ko bom v tistih koncih. Saj potem ko enkrat začneš, je lažje oziroma se soočaš bolj s filtracijo preobilice virov kot pa z iskanjem novih, vsaj takšne so moje izkušnje. Hvala za nasvet in srečno!
Flitko
član
 
Prispevkov: 19
Pridružen: 20.04.2020 10:55:54



Vrni se na Zgodovinopisje


Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov