Kaj je bil po činu?

Moj, tvoj, njegov prednik, ki se je boril v "veliki vojni".

OdgovorNapisal/-a acom » 12.03.2006 22:50:39

305 napisal/-a:Tista "pentlja" mi deluje kot križec, s katerim ga je nekdo označil. To so pogosto delali.
Ob boku ima Werndl bajonet, torej verjetno ni bil ravno vojak v prvi liniji. Ali pa. Mogoče pa so mu ga le obesili pri fotografu, to so tudi pogosto delali. :shock:

Jaz bi topništvo 100% izločil. Na drugi sliki je videt delček strelske vrvice, ki pa je očitno pehotna in ne topniška. Razen, če mu ni tudi te obesil fotograf. :?


Sem si malo bolj natančno sliko pogledal (žal nimam originala ampak preslikano sliko), pa tisti križec je res narisan (na vrhu slike je pa še puščica, ki kaže nanj), čeprav ne vem zakaj. Na tej sliki je slikan z ženo in otroci (edini vojak), zakaj so ga potem še označili?
Tista vrvica, ki je znak strelcev (Jägerjev), jaz nimam izkušenj s tem; a je to tisto, kar vidim na njegovem levem žepu jopiča?
acom
član
 
Prispevkov: 11
Pridružen: 06.03.2006 21:19:28

OdgovorNapisal/-a 305 » 12.03.2006 22:55:59

Ja, tisto je bil znak za dobrega strelca, še zdaleč pa ga ni dobil vsak, ampak le tisti, ki so si dovolj točk pristreljali.
Z ZDRUŽENIMI MOČMI
305
dr. Soška Fronta
 
Prispevkov: 7652
Pridružen: 26.06.2005 22:33:03
Kraj: Isonzo front

OdgovorNapisal/-a Vinko Avsenak » 12.03.2006 22:59:13

Se pravi, da je Unterjäger vendarle podlovec. Bil sem v dvomih, ker sem mislil, da če je Jäger samo vojak brez čina v poljskem lovskem bataljonu (FJB - Feldjägerbatallion), kaj naj bi bil potem Unterjäger (podlovec)? Sedaj pa mislim, da sta Unterjäger in Oberjäger prva podčastniška čina, lovec pa je le oznaka za katerega koli pripadnika v poljskem lovskem bataljonu.
Vinko Avsenak
član
 
Prispevkov: 209
Pridružen: 30.06.2005 17:26:21
Kraj: Škofljica

OdgovorNapisal/-a acom » 13.03.2006 21:15:56

Upam da nisem s temle že preveč nadležen.
Torej če sem prav razumel je bil najprej poddesetnik, noto pa desetnik; vmes je dobil tudi strelsko vrvico. Ne ve pa se ali je bil v navadni pehoti ali ostrostrelec (FJB).
Nekdo je zgoraj napisal, da je bil morda v ozadju. Glede na to, da je padel predvidevam da je bli kar na fronti.
Več sreče je imel dedek po očetovi strani, ki je bil pri topništvu in je (tudi po naključju) vojno preživel.

Sedaj me pa zanima še naslednje. A lahko kje najdem (izvem), kje je pokopan (kakšna internetna stran za iskanje teh stvari, arhiv na Dunaju?)? Od babice (in mame) vem samo to da je padel nekje v Tirolah.
acom
član
 
Prispevkov: 11
Pridružen: 06.03.2006 21:19:28

OdgovorNapisal/-a Vinko Avsenak » 13.03.2006 22:53:22

O tem smo na tem forumu že pisali. Morda ti bo pomagala naslednja internetna stran: http://forum.prohereditate.com/viewtopic.php?t=40
Vinko Avsenak
član
 
Prispevkov: 209
Pridružen: 30.06.2005 17:26:21
Kraj: Škofljica

OdgovorNapisal/-a 305 » 13.03.2006 23:39:08

Torej če sem prav razumel je bil najprej poddesetnik, noto pa desetnik; vmes je dobil tudi strelsko vrvico. Ne ve pa se ali je bil v navadni pehoti ali ostrostrelec (FJB).
Nekdo je zgoraj napisal, da je bil morda v ozadju. Glede na to, da je padel predvidevam da je bli kar na fronti.
Več sreče je imel dedek po očetovi strani, ki je bil pri topništvu in je (tudi po naključju) vojno preživel.
Vsekakor je napredoval postopoma, bi znalo celo bit, da je bila podelitev strelske vrvice, povezana tudi z napredovanjem v činu. Vsekakor je bil odlikovan z strelsko vrvico, ker se je v natančnem streljanju izkazal, vendar to še ne pomeni, da je bil ostrostrelec. Ne vem kdo si je izmislil povezavo med FJB (bataljoni poljskih lovcev) in ostrostrelci. To ni eno in isto, skupnega so imeli le to, da so bili tudi v lovskih bataljonih ostrostrelci, to pa spet še ne pomeni, da so bili vsi odlični strelci tudi ostrostrelci. Upam, da se nisem zapisal in da ste razumeli kaj sem hotel povedat.
Na tisti fotografiji je slikan z bajonetom, ki je spadal k Werndl puški, to je bila enostrelka in se razen v zelo redkih primerih v prvi bojni črti ni uporabljala. To so imeli v oborožitvi predvsem v zalednih enotah, no pa včasih tudi topničarji. Kot sem že napisal, je za dopuščat tudi možnost, da so ga z bajonetom "oborožili" pri fotografu.
Predvsem pa vojaki niso padali le na bojišču, temveč tudi v zaledju, med oskrbovanjem bojišča... potrebno je dopuščat tudi take možnosti.
Z ZDRUŽENIMI MOČMI
305
dr. Soška Fronta
 
Prispevkov: 7652
Pridružen: 26.06.2005 22:33:03
Kraj: Isonzo front

OdgovorNapisal/-a acom » 14.03.2006 22:06:11

Vinko Avsenak napisal/-a:Vojni arhiv na Dunaju hrani zgolj subsidiarne dokumente o odlikovanjih in vojaških izgubah v vojni 1914-1918 (prošnje za nagrade, bolnišnične zaznamke in mrliške liste, kakor tudi kartoteke o padlih, ranjenih, pogrešanih in vojnih ujetnikih)


Naj navedem Avsenaka iz drugega posta... Bom pisal na Dunaj, pradedek mora biti v arhivu ker je padel (in napredoval). Ali mi lahko kdo (Avsenak?, Helena?) napiše točen naslov arhiva in kontaktno osebo na katero naj naslovim pismo (g. Pillmayer g.Tepperberg???); lahko tudi telefon, saj je že nakdo napisal da moramo znati tekoče nemško, angleško, malo italijansko... :-D pa bom malo nemško vadil.
acom
član
 
Prispevkov: 11
Pridružen: 06.03.2006 21:19:28

OdgovorNapisal/-a Helena » 14.03.2006 23:10:28

Ali mi lahko kdo (Avsenak?, Helena?) napiše točen naslov arhiva in kontaktno osebo na katero naj naslovim pismo (g. Pillmayer g.Tepperberg???)


Österreichisches Staatsarchiv
Kriegsarchiv

1030 Wien, Nottendorfer Gasse 2


e-mail: kapost@oesta.gv.at

Kontaktna oseba: Dr. Christoph TEPPERBERG

http://www.oesta.gv.at/ebestand/ekv/efr1_kv.htm

Veliko sreče! Slika
Helena
Ni treba nič
 
Prispevkov: 628
Pridružen: 26.06.2005 20:30:44
Kraj: Most na Soči

OdgovorNapisal/-a acom » 16.03.2006 15:33:01

Helena hvala za naslov. Bom pisal; upam da ga najdejo.
acom
član
 
Prispevkov: 11
Pridružen: 06.03.2006 21:19:28


Prejšnja

Vrni se na Rodoslovje


Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov