Prekmurje, moji sorodniki in prva svetovna vojna

Moj, tvoj, njegov prednik, ki se je boril v "veliki vojni".

Prekmurje, moji sorodniki in prva svetovna vojna

OdgovorNapisal/-a Sergeja » 09.10.2014 19:51:22

Pozdravljeni.
Iščem podatke o bratu mojega starega očeta - Janez (Janos) Kozar. Rojen je bil 25. 8. 1895, Boreča (Borhaza oz Vas) na Goričkem. Bil je mobiliziran in je padel 11. 1. 1917. Iskala sem podatke na avstrijski internetni strani ANNO (Verlustliste), pa nisem nikamor prišla. Našla sem sicer neke podatke, ki pa se ne ujemajo.
Mi lahko kdo pomaga?
Hvala, lp,

Sergeja
Sergeja
član
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 09.10.2014 19:40:26

OdgovorNapisal/-a Sergeja » 09.10.2014 20:55:34

No, še tole. Imam njegovo fotografijo, ki je zbledela. Na hrbtni strani piše "bujti v 1. svetovni vojni v Belbori, Čikmegge".
To bi bil verjetno Belbor v Romuniji - Karpati? Vzhodna fronta?
Sergeja
član
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 09.10.2014 19:40:26

OdgovorNapisal/-a klemen55 » 25.10.2014 18:33:12

Pozdravljena Sergeja,

Vaš prednik infanterist (honvéd) János Kozár (Janez Kozar), rojen 1895, pristojen v Barkócu (*), županija Vas, Ogrska, je padel med 1-30. januarjem 1917 kot pripadnik III. oddelka strojnih pušk (MGA 3) 18. sopronskega honvedskega pehotnega polka. Njegovo ime je objavljeno v seznamku izgub št. 569 (dne 8. maj 1917), str. 29.

(*) Verjetno gre tukaj za tiskarsko napako in je mišljen kraj Berkeháza (Berkovci), ki ni tako daleč od Berkoče. Ali pa je vaš prednik v času svoje smrti imel domovinsko pravico v Bakovcih. Ali je morda od tam (ali Berkovcev) prihajal njegov oče?

MGA 3 je okrajšava za Maschinengewehr-Abteilung Nr. 3 in pomeni, da je vaš prednik služil pri (3.) oddelku strojnih pušk III. bataljona 18. honvedskega pehotnega polka [k.u. HIR Nr. 18].

Janez Kozar je v času svoje smrti imel čin Infanterist (Honvéd).

Mnogo Prekmurcev (območje Murska Sobota), ki so spadali pod županijo Vas je služilo pri 83. pešpolku (Szombathely) ali 18. honvedskem pehotnem polku (Sopron). Tisti Prekmurci (območje Lendava), ki so upravno spadali pod županijo Zala pa so večinoma služili pri 48. pešpolku (Nagykanizsa) in 20. honvedskem pehotnem polku (Nagykanizsa).

Sopronski 18. honvedski pehotni polk se je dne 11. januarja 1917 nahajal v sestavu 37. honvedske pehotne divizije, ki je od konca leta 1916 pa vse do sredine leta 1917 držala položaje okoli Bélborja, ki je madžarsko ime za današnjo romunsko vas Bilbor v pokrajini Hargitha. V času avstro-ogrske monarhije se je vas nahajala pod upravo županije Csik (Csik varmegye).

URL: http://en.wikipedia.org/wiki/Bilbor

Januarja 1917 je frontna črta potekala vzdolž takratne avstro-ogrske – romunske meje, ki je potekala tik nad Bélborjem. Morda še tole. V času Janezove smrti so enotam 37. honvedske pehotne divizije na območju Bélborja stale nasproti enote II. korpusa 9. ruske armade. Toliko, da se ve, kdo je bil odgovoren za njegovo smrt. :)

Moram priznati, da se trenutno ne spomnim ali obstaja objavljena polkovna zgodovina 18. honvedskega pehotnega polka med prvo svetovno vojno 1914-1918, mislim pa, da ne. Zato pa obstaja v Vojnem arhivu v Budimpešti neobjavljen tipkopis polkovne zgodovine HIR 18 (Sopron) med prvo svetovno vojno (1914-1918), katerega si lahko ogledate. Na sploh je arhivski fond 18. honvedskega pehotnega polka zelo dobro ohranjen, saj je polkovni arhiv na srečo preživel tegobe prve in druge svetovne vojne.

Če iščete natančen kraj Janezove smrti, potem vam svetujem, da kontaktirate Vojni Arhiv na Dunaju, kjer vam bodo pogledali za njegov kartonček v zbirki Totenkartei. Na njem se poleg natančnega datuma smrti pokojnika nahaja tudi natančen kraj njegove smrti.

Morda še tole. Med iskanjem sem našel še tri Kozarje iz Boreče (Ferencz, roj. 1883, Istvan, roj. ? in Jozsef, roj. 1893). Med vojno so služili pri 83. pešpolku (Jozsef Kozar), 18. honvedskem pehotnem polku (Ferencz Kozar) in 17. ogrskem črnovojniškem polku (Istvan Kozar).

lp,

Klemen

p.s. Če bi lahko kako objavili njegovo slike iz Bilborja, bi vam bil močno hvaležen. Ne vidimo ravno vsak dan slike prekmurskih vojakov iz prve svetovne vojne.
klemen55
član
 
Prispevkov: 418
Pridružen: 25.05.2006 15:17:48

Re: Prekmurje, moji sorodniki in prva svetovna vojna

OdgovorNapisal/-a Sergeja » 15.07.2015 16:42:19

Hvala za izčrpen odgovor, čeprav Vam odgovarjam z nekaj mesečno zamudo.
Delala sem naprej na svojem rodovniku in našla še nekaj Kozarjev.

Tako je moj daljni sorodnik tudi Ferencz (Franc), rojen leta 1883. Našla sem podatek o njegovi poroki (1912, žena Terez (Terezija) Terplan; oče Janos Kozar).

O Istvanu in Joszefu (še) nisem našla ničesar. Ni pa izključeno, da se kaj pojavi. S svojim (ne)znanjem madžarščine se mi ne piše ravno dobro :).

Vsem, ki iščejo sorodnike iz Prekmurja, priporočam internetno stran familysearch.org. Veliko pa pripomore tudi podatek o veri (katoliki, protestanti).

Kar se slike tiče, je izredno nejasna in uničena; Janez ni v uniformi. Lahko jo seveda skeniram in pošljem, ne vem pa, če bo komu v pomoč.
Bodite dobro in hvala za informacije (se priporočam še vnaprej) in za Vaš trud,

Sergeja
Sergeja
član
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 09.10.2014 19:40:26

Re: Prekmurje, moji sorodniki in prva svetovna vojna

OdgovorNapisal/-a Sergeja » 15.07.2015 16:51:24

No, zarečenega kruha se največ poje :). Bi bilo možno, da je to Isztvan Kozar (katolik, rojen 19. 12. 1884, poročen 14. 2. 1909 -žena Rozalija Sukič; oče - Isztvan Kozar, mama Terezija Pasičnjek; naslov Boreča (Borhaza) 31) ?
So vsi ostali Kozarji tudi umrli na fronti?
Sergeja
član
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 09.10.2014 19:40:26

Re: Prekmurje, moji sorodniki in prva svetovna vojna

OdgovorNapisal/-a klemen55 » 05.12.2015 23:55:06

Žal za Istvana ni navedena letnica rojstva, tako da ne morem potrditi, če je bil rojen leta 1884. Mislim, da so Ferencz, Jozsef in Istvan preživeli vojno, ne bom pa dal roke v ogenj.

lp,

Klemen
klemen55
član
 
Prispevkov: 418
Pridružen: 25.05.2006 15:17:48



Vrni se na Rodoslovje


Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov