Je bil vojak ?

Moj, tvoj, njegov prednik, ki se je boril v "veliki vojni".

Je bil vojak ?

OdgovorNapisal/-a skala » 10.07.2015 08:17:58

Zanimivo, kako rodoslovna raziskava naplavi podatke, ki kar kličejo k temu, da jih raziščemo.
Eden od mojih pradedkov Jakob Rado Šturm je bil vojak, oficir v AO vojski, Maistrov borec in od njega hranimo doma vso vojaško dokumentacijo, fotografije, knjižice, dopisovanja, ...

Za nekatere pa sploh nismo vedeli, da so bili vojaki.

Tako iščem podatek o tem, da naj bi Franc Abram, rojen 29.3.1888 Brezje pri Brestanici ( živeč Mrzla Planina, Zabukovje ) služil 3-4 leta v vojski, tudi v Rusiji, najverjetneje pred letom 1919, ko se je poročil, saj je nato vsako leto prišel otrok.

Kje sploh lahko pridem do podatkov o vojakih v AO vojski, obstajajo seznami, arhivi ?

Hvala.
skala
član
 
Prispevkov: 85
Pridružen: 13.06.2015 05:59:28

Re: Je bil vojak ?

OdgovorNapisal/-a svejk » 02.08.2015 15:02:35

Dober dan želim!

Podatki o vojakih, častnikih cesarske armade se nahajajo v arhivih, letnih šematizmih, župnijskih kronikah, popisih duš, takratnih časopisih (dostopni na dlib.si) in nenazadnje v seznamih izgub - zlasti za vojna leta t. i. "velike vojne". Sicer pa sem o tem že nekaj več pisal in pripnem povezavo kar tule (morda bi urednik res moral razmisliti, da se ta opis nekaterih fondov Vojnega arhiva poda posebej, separatno, kakor je to predlagal že Ir 87?):
viewtopic.php?f=8&t=7095&start=10

Morda pa bo vsaj za okvirno razumevanje pomagal tudi ta zapis.
Vse dobro!
Švejk
"Poslušně hlásím, pane obrlajtnant, že jsem ten Švejk.."
/Jaroslav Hašek, Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války 1./
http://www.ekniznica.sk/kniha/hasek_jar ... tola_1.php
svejk
član
 
Prispevkov: 714
Pridružen: 26.07.2005 23:34:09
Kraj: pod Stolom

Re: Je bil vojak ?

OdgovorNapisal/-a klemen55 » 06.12.2015 00:22:11

Žal trenutno nimam podatkov o njegovi medvojni karieri, lahko pa potrdim, da je neki poročnik Pavel (?) Šturm služil pri Celjskem pešpolku med boji na Koroškem (1918-1919). Konec aprila 1919 je bil poveljnik voda v 3. stotniji I. bataljona Celjskega pešpolka na velikovškem mostišču. Med avstrijsko (koroško) ofenzivo dne 2. maja 1919 je padel v vojno ujetništvo. Toda ne vem, če je tole gospod, katerega iščeš. Mislim, da je tale Pavel Šturm bil rojen 1897 v vasi Ivanjci in je končal kot orožniški polkovnik Slovenskega domobranstva v povojnih pobojih leta 1945.

Se med ohranjeno dokumentacijo morda nahajajo tudi kakšni dnevniški ali spominski zapisi iz bojev na Koroškem (1918-1919)???? :)

lp,

Klemen
klemen55
član
 
Prispevkov: 418
Pridružen: 25.05.2006 15:17:48

Re: Je bil vojak ?

OdgovorNapisal/-a skala » 06.12.2015 10:41:19

Jakob Šturm je bil, ne Pavel ( Verlustliste 331).
Slika njegov medalj je v mojem prispevku, kjer sprašujem po teh medaljah.
V papirjih je natančno opisana njegova pot v 1. sv, kasneje pa nič več.
Boril naj bi se v Guštanju, Pliberku in Črni.
Naveden je tudi na seznamu Maistrovih borcev ( Marijan Krajnc).
skala
član
 
Prispevkov: 85
Pridružen: 13.06.2015 05:59:28

Re: Je bil vojak ?

OdgovorNapisal/-a klemen55 » 07.12.2015 00:28:58

Oh, razumem... Če se ne motim, ima na prsih znak (značko) 47. pešpolka, kajne? Je bil morda po rodu iz Slovenske Bistrice ali okolice?

Miloš Vauhnik v svojih spominih "Pe-fau in dvajseto stoletje", Ljubljana 2012 omenja na str. 110 nekega poročnika Šturma iz Slovenske Bistrice, ki se je med 11. soško bitko izkazal med protinapadom, ko so oddelki 47. pešpolka zavzeli tisti famozni žel. tunel pri Štivanu (it. San Giovanni del Timavo).

Papirjih? Gre tukaj za vojaške dokumente ali morda tudi za kakšne dnevniške oz. spominske zapise?

Škoda, ker se ni nič ohranilo iz bojev za severno mejo. Glede na omenjene kraje se je verjetno boril v Celjskem, Mariborskem ali Slovenskem planinskem polku.

Klemen
klemen55
član
 
Prispevkov: 418
Pridružen: 25.05.2006 15:17:48

Re: Je bil vojak ?

OdgovorNapisal/-a skala » 07.12.2015 21:41:04

Ja, iz Slov.Bistrice je bil.
In 47.polk.
Mapa vsebuje lastnoročni opis njegovega služenja, potrdila o služenju v AO vojski in napredovanjih, navodila za rezervne oficirje po vojni, nekaj dopisovanj glede napredovanja v majorja ipd. Nobenih dnevniških zapisov.Pa nekaj fotk s sovojaki.
Če ne bi globoko v neki stari pratetini omari našla tiste fotogr.z medaljami, sploh ne bi nič vedela. Ker kot pravita njegov sin in njegova snaha, ni o vojni nikoli rekel niti besede. Tudi medalj ni nikjer. Edino razglednico s pozdravi domov 1.bataljona iz febr.1917 sem našla pri sorodnikih na njegovem nekdanjem domu v Bistrici.
Kaj več o tem dogodku na fronti kje?

Super ste, hvala.
skala
član
 
Prispevkov: 85
Pridružen: 13.06.2015 05:59:28

Re: Je bil vojak ?

OdgovorNapisal/-a klemen55 » 29.12.2015 01:09:17

Pozdravljena skala,

Zanimivo. Pred kratkim sem na hitro preletel polkovno zgodovino 47. pešpolka med prvo svetovno vojno (1914-1918) in našel podatek, da je poročnik Jakob Sturm med protinapadom pri Štivanu (4-8. september 1917) med 11. soško bitko služil pri 13. stotniji IV. bataljona 47. pešpolka. Zanimivo je, da ga nisem našel na seznamu častnikov 47. pešpolka na začetku 11. soške bitke (avgust 1917). Izgleda, da je bil na dopustu, okrevanju ali morebiti kakšnem tečaju. Kakorkoli že njegovi stotniji (13.) je poveljeval stotnik Oskar Stary. Poročnik Sturm je bil na začetku protinapada poveljnik enega izmed štirih stotnijskih vodov. Zabeležil sem si tudi podatek (str. 628), da je popoldne, dne 4. septembra 1917, ko so Italijani po izgubi žel. tunela masovno napadli položaje 47. pešpolka, poveljeval 13. stotniji, ki se je nahajala na levem krilu avstro-ogrske obrambne črte 1a. Vsekakor je bila njegova enota med prvimi, ki so prodrli do štivanskega železniškega tunela, kjer so zajeli ali ubili na stotine italijanskih častnikov in vojakov. Mislim, da je v tunelu eksplodiralo skladišče bencina ali nekaj podobnega. Če se prav spomnim, so Štajerci 47. pešpolka upepelili v njem podpolkovnika Giovannija Piovana, poveljnika 65. italijanskega pehotnega polka brigade Valtellina skupaj z njegovom celotnim štabom in zajeli polkovnika Nicola Pierozzija, poveljnika 78. pehotnega polka brigade Lupi di Toscana. Žal nisem nikjer v opisu akcije zasledil njegovega imena razen podatka, da je prejel Vojaški zaslužni križec 3. razreda za izkazano junaštvo med omenjenim protinapadom (str. 638). Za kaj več podrobnosti bi ti pa svetoval, da naročiš njegove predloge za odlikovanja (t.i. Belohnungsanträge) v dunajskem Vojnem arhivu (Kriegsarchiv Wien). Notri boš našla natančen opis akcije, za katero je prejel omenjeno odlikovanje in seveda tudi za ostala odlikovanja, katera visijo na njegovih prsih na fotografiji.

Škoda, ker ni zapustil kakšnih dnevniških ali spominskih zapisov. Me pa ne preseneča, da ni skoraj nič govoril o vojni. Sem naletel že na kar lepo število takšnih primerov. Ne bi pa bilo slabo - in mislim, da govorim tole v imenu mnogih na tem forumu - če bi napisala o njem kakšno krajšo biografijo z vsemi podatki in fotografijami, katere si uspela najti o njem in njegovem življenju pred, med in po vojni in jo objaviti v kakšni reviji kot npr. Na fronti. Kaj meniš, David (alias ''305'') in ostali, bi šlo?

Mislim, da bi si zaslužil kaj takega, ker drugače bo čez kakšno generacijo ali dve ponovno padel v totalno pozabo.

Morda še tole za konec. Februarja 1917 se je I. bataljon 47. pešpolka nahajal v strelskih jarkih pri Hudem Logu. Pred tem se je I. bataljon nahajal na počitku v Kregolišču pri Volčjem Gradu, od koder je Jakob verjetno tudi poslal tisto svojo dopisnico. Za medalje si pa kar mislim, kam so šle.

lp,

Klemen
klemen55
član
 
Prispevkov: 418
Pridružen: 25.05.2006 15:17:48

Re: Je bil vojak ?

OdgovorNapisal/-a 305 » 29.12.2015 08:39:59

Res je, Klemen, tovrstnih zapisov smo vedno veseli.
Z ZDRUŽENIMI MOČMI
305
dr. Soška Fronta
 
Prispevkov: 7652
Pridružen: 26.06.2005 22:33:03
Kraj: Isonzo front

Re: Je bil vojak ?

OdgovorNapisal/-a skala » 26.01.2016 15:25:45

Toliko sem že novega izvedela o svojem pradedu in 1.SV, da se mi je zdelo, da si zasluži ... in sem kupila izvod Vogelsangove zgodovine 47.pešpolka v svetovni vojni.
Branja za naslednjih nekaj let. :book1

Dobro, da ima na koncu indeks imen.
In kakšni krasni zemljevidi.
skala
član
 
Prispevkov: 85
Pridružen: 13.06.2015 05:59:28

Re: Je bil vojak ?

OdgovorNapisal/-a skala » 26.01.2016 15:34:45

Še to:
V dunajskem vojnem arhivu sem naročila predloge za odlikovanja, bolniško kartoteko in vojaško kartoteko. V desetih dneh od dneva podpisa pogodbe sem dobila predloge za odlikovanja ( celo s podpisom Borojevića) in vojaško kartoteko.
Cena: 1 ura+kopije+pošiljanje . . . 100 EUR.
skala
član
 
Prispevkov: 85
Pridružen: 13.06.2015 05:59:28


Naslednja

Vrni se na Rodoslovje


Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gostov