Anton Hvala 1880

Moj, tvoj, njegov prednik, ki se je boril v "veliki vojni".

Re: Anton Hvala 1880

OdgovorNapisal/-a Coko » 04.01.2016 21:22:32

Pozdravljeni

Najlepša hvala za vse napisano.
Ja, Anton je bil res bolehen, a tega se je nalezel pri svojem delu v rovih. Tako pravi ustno izročilo. Da je bil na Krnu mi je povedal njegov sin, torej je verjetno informacija dokaj točna. So pa res verjetno vse pogorje blizu Krna imenovali kar Krn. Je mogoče, da je imel prste vmes tudi na Batognici? Po 1. svetovni vojni je pod Italijo delal pri gradnji hidroelektrarn na Soči, tudi kot miner.
To, da je na sliki pred Podbrškim predorom slikan pred vpoklicem leta 1916 je zanimivo. Ker je bil črnovojnik, bi ga mogoče zasledil v seznamih teh enot?

LP
Coko
član
 
Prispevkov: 55
Pridružen: 01.07.2005 07:21:57
Kraj: Mengore - Tolmein

Re: Anton Hvala 1880

OdgovorNapisal/-a klemen55 » 03.02.2016 00:56:55

Živjo Coko,

Glede na to, da je že pred vojno opravljal poklic minerja (vsaj tako sem te razumel) mislim, da ni tako nemogoče, da se je omenjene bolezni nalezel že pred vojno, še zlasti če je delal v kakšnih rudnikih (npr. Rabelj) ali kaj podobnega.

Glede na objavljeno sliko bi rekel, da je bil na začetku vojne dodeljen črnovojniškemu stražarskemu ali delavskemu oddelku. Sam bi rekel, da je bila omenjena slika posneta enkrat med julijem 1914 in majem 1915, se pravi pred vstopom Italije v vojno. Očitno je bil leta 1914 spoznan za nesposobnega za frontno službo, zato so ga dodelili skoraj zagotovo črnovojniškemu stražarskemu oddelku, ki je stražil strateško pomemben predor pri Podbrdu. Vsak predor ali most je bil takoj zastražen na začetku vojne in stražarsko službo so skoraj vedno opravljali črnovojniki starejših letnikov ali tisti, ki so bili iz teh ali onih večjih ali manjših bolezenskih vzrokov spoznani za nesposobne za frontno službo, vendar so bili še sposobni za (lažjo) stražarsko službo.

Konec leta 1915 oziroma na začetku leta 1916 je Avstro-Ogrska zaradi hudih izgub vpoklicala pod orožje skoraj milijon mož starejših letnikov in tistih, ki so bili na začetku oproščeni frontne službe zaradi lažjih bolezni (npr. ploska noga ipd.) in očitno je ta splošna mobilizacija zajela tudi Antona ter ga vrgla v 47. pešpolk.

Kje se je potem boril, je pa predmet ugibanja. Če je bil pripadnik 47. pešpolka, potem skoraj zagotovo ni bil na Krnu, ker 47. pešpolk se ni nikoli boril na Krnu ali okolici. Možno pa je, da je zaradi svoje bolezni, poklicne stroke ali obojega bil premeščen in dodeljen kakšnemu minerskemu, minometalskemu, sanitetnemu, pratežnemu ali pionirskemu oddelku, ki se je zadrževal v Krnskem gorovju. Morda je bil celo dodeljen 155. črnovojniškemu bataljonu, ki se je zadrževal v Krnskem pogorju do oktobra 1917. V njem je služilo dosti Primorcev-domačinov.

Žal pa brez ustreznih vojaških dokumentov ali kakšne vojaške razglednice (pisma) z žigom njegove enote ne bomo mogli ugotoviti, kje natanko se je nahajal, v kateri enoti in seveda kaj natanko je počel. Če nimaš nič proti zapraviti okoli 30 evrov, lahko pišeš Vojnemu arhivu na Dunaj, če lahko pogledajo, če imajo kakšen Belohnungsantrag (predlog za odlikovanje) na njegovo ime. In to je bolj kot ne vse, kar lahko po mojem mnenju še pogledaš. Razen če ima kdo drug še kakšno dobro idejo.

Mimogrede kolikor je meni znano ne obstajajo nobeni seznami črnovojnikov.

lp,

Klemen
klemen55
član
 
Prispevkov: 418
Pridružen: 25.05.2006 15:17:48

Re: Anton Hvala 1880

OdgovorNapisal/-a 305 » 05.02.2016 19:45:52

To je stran iz tiste beležke ki sem jo omenjal. Njen lastnik se je junija in julija 1916 kot pripadnik 3. stotnije XX. Maršbataljona IR47 boril na Vršiču (Kalu) v krnskem pogorju.

Slika

Tudi pogled v polkovni koledar nam pove, da sta se junija in julija 1916 na območju med Javorščkom in že omenjenim Vršičem nahajali 2. in 3. stotnija XX. Maršbataljona IR47.

Slika
(pišem iz telefona in me slika ne uboga)

Če nam uspe ugotoviti, da je naš črnovojnik prišel na fronto mesec ali dva prej, kot se predvideva, bi znala zadeva celo štimat.
Z ZDRUŽENIMI MOČMI
305
dr. Soška Fronta
 
Prispevkov: 7652
Pridružen: 26.06.2005 22:33:03
Kraj: Isonzo front

Re: Anton Hvala 1880

OdgovorNapisal/-a Coko » 08.02.2016 15:58:28

Klemen in 305, najlepša hvala za napisano.
No, pred leti sem tudi sam domneval, da je bil Anton pri 155. črnovojniškem bataljonu. Našel pa sem še eno njegovo sliko, kje je slikan z ženo.

Slika

Uniforma izgleda enaka kot na prvi sliki. Dokumentov, pisem ali ostalega pisnega gradiva ni. Tudi tisto grundbuchblatter številko sem iskal, a nič. Brez tega me na Dunaju nočejo uslišati. Klemen, mogoče ste že napisali, a kje lahko vložim to prošnjo za 30 EUR? To bi naredil tudi za ostale sorodnike, katerih zgodovino preučujem.

LP
Coko
član
 
Prispevkov: 55
Pridružen: 01.07.2005 07:21:57
Kraj: Mengore - Tolmein

Re: Anton Hvala 1880

OdgovorNapisal/-a skala » 08.02.2016 16:38:56

Ravno prejšnji teden sem dobila odgovor z Dunaja, pa ti mogoče lahko kar jaz napišem nekaj na to temo.
Za plačano raziskavo moraš izpolniti tale obrazec:

http://www.oesta.gv.at/DocView.axd?CobId=18285

Prvo so tvoji podatki, potem podatki osebe, za katero iščeš podatke.
Če ne znaš nemško, ti lahko pomagam, piši na ZS.

Za mojega prednika sem dobila predloge za odlikovanja in vojaško kartoteko, zdravniške ne. Ena ura + nekaj kopij + poštnina = 98 EUR.

Tule je cenik:

http://www.oesta.gv.at/DocView.axd?CobId=42245

Lp
skala
član
 
Prispevkov: 85
Pridružen: 13.06.2015 05:59:28

Re: Anton Hvala 1880

OdgovorNapisal/-a Coko » 09.02.2016 10:15:42

Hvala za uporabne podatke.

V Ruolo matricolare, ki sem ga pridobil v Archivio di stati di Gorizia je navedeno, da je bil Anton avstrijski vojak od 4. aprila 1901.

Slika

Ob začetku premirja (konec vojne) pa je imel "ruolo provvisorio". Lahko ta dokument kaj pomaga pri razkrivanju njegove vojaške poti.

Hvala in lp
Coko
član
 
Prispevkov: 55
Pridružen: 01.07.2005 07:21:57
Kraj: Mengore - Tolmein

Re: Anton Hvala 1880

OdgovorNapisal/-a klemen55 » 07.03.2016 00:47:52

To je stran iz tiste beležke ki sem jo omenjal. Njen lastnik se je junija in julija 1916 kot pripadnik 3. stotnije XX. Maršbataljona IR47 boril na Vršiču (Kalu) v krnskem pogorju.

Zanimivo, David. Nisem še nikoli slišal za tole, toda seveda gre tukaj za maršbataljon, z njimi pa je vse mogoče. :lol: Kako je bilo ime avtorju tega dnevnika (beležke?)?

V Ruolo matricolare, ki sem ga pridobil v Archivio di stati di Gorizia je navedeno, da je bil Anton avstrijski vojak od 4. aprila 1901....

Kaj prida ne pomaga. :lol: Čisto možno je, da je bil na začetku pripadnik 155. črnovojniškega bataljona, ki je bil potem leta 1916 premeščen v 47. pešpolk. Ni bilo neobičajno ali redko, da je bil nekdo premeščen iz enega v drugi polk. Zato je iskanje dostikrat zelo težko in običajno (ne pa vedno nujno!) ti v takšnih primerih pomaga njegov GBBL. Po svoje imaš srečo, da si uspel odkriti vsaj podatek, da je služil pri 47. pešpolku.

lp,

Klemen
klemen55
član
 
Prispevkov: 418
Pridružen: 25.05.2006 15:17:48


Prejšnja

Vrni se na Rodoslovje


Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 12 gostov