Josef Baumann, pogrešan leta 1915

Moj, tvoj, njegov prednik, ki se je boril v "veliki vojni".

Josef Baumann, pogrešan leta 1915

OdgovorNapisal/-a AnaArtnak » 29.06.2016 15:51:03

Pozdravljeni!

Rada bi vedela kje je padel babičin brat, Josef Baumann, rojen 3.2.1883 iz Wiesenbach 12, Mureck, Avstro Ogrska, sedaj Trate v Slovenskih Goricah, Zgornja Velka, Slovenia.
Na žalost vem samo rojstne podatke ter da je bil leta 1915 pogrešan v prvi svetovni vojni. Ne vem niti kje je se je boril niti kakšen čin je imel. Bil je poročen in že imel 4 otroke.

Hvala lepa za kakršenkoli namig.

Z lepimi pozdravi,
Ana Artnak
AnaArtnak
član
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 09.05.2016 14:30:48

Re: Josef Baumann, pogrešan leta 1915

OdgovorNapisal/-a klemen55 » 17.09.2016 22:07:02

Pozdravljena Ana,

Vaš prednik Jožef Bauman, roj. 1883 v Tratah pri Zgornji Velki, je služil kot vojak (najverjetneje Infanterist – pešec) pri 47. pešpolku. Zadnjič se je oglasil domov maja 1915, potem je bil pogrešan.

Najverjetneje je padel na bojnem polju tam enkrat med septembrom in novembrom 1915 med zelo krvavimi boji na koti 121 (Pietra Rossa) in koti 85 (Sablici) na južnem robu Doberdobske planote, v katerih je 47. pešpolk utrpel težke izgube.

Za več podatkov bi vam svetoval, da se obrnete na dunajski Vojni arhiv, kateremu pošljete njegovo polno ime, kraj in letnico rojstvo ter dopis, da je bil pogrešan (vermisst) na soški fronti konec leta 1915.

Ali pa se najprej obrnite na Pokrajinski arhiv v Mariboru, kjer v gradivu Okrožnega sodišča Maribor (1898-1941) hranijo tudi njegov proglasitveni spis iz leta 1932, ko ga je njegov oče (Jožef Bauman st.) uradno proglasil za mrtvega. V njem se nahaja tudi poizvedbeno poročilo iz Vojnega arhiva na Dunaju in z malo sreče to poročilo vsebuje tudi njegov čin, številko stotnije, datum in kraj smrti. Signatura spisa je: SI_PAM/0645/006/02084.

To da je bil pogrešan (vermisst) pomeni, da njegovega trupla niso nikoli našli in da je za vedno ostalo na bojnem polju.

Spodaj prilagam še povezavo, na kateri boste našli nekaj osnovnih podatkov o bojih na koti 121 in 85.

(*) https://sites.google.com/site/19151918f ... ietrarossa

Vso srečo pri nadaljnem iskanju!

lp,

Klemen
klemen55
član
 
Prispevkov: 418
Pridružen: 25.05.2006 15:17:48

Re: Josef Baumann, pogrešan leta 1915

OdgovorNapisal/-a AnaArtnak » 20.09.2016 15:41:14

Klemen lepo pozdravljeni!

Najlepše se vam zahvaljujem za izčrpno poročilo o Josefu Baumannu, bratu moje stare mame. Medtem, ko sem napisala poizvedbo na forumu sem tudi oddala prošnjo na Vojni arhiv na Dunaju. Njihov odgovor je bil negativen, torej, da ga niso našli v evidenci in ne vedo točno, kje je padel. Predlagali so mi nekaj imen oseb, ki se ukvarjajo z rodoslovstvom, vendar dvomim, da bi mi lahko kakorkoli pomagali, če so že iz arhiva javili, da nimajo podatkov.

Verjetno je lapsus, za uradno mrtvega ga je verjetno proglasil njegov sin in ne oče. Kot vidim, se na to obdobje zelo spoznate. Mi lahko svetujete, ali moram osebno na Pokrajinski arhiv v Mariboru ali jih lahko pisno zaprosim za vso dokumentacijo, ki jo hranijo v zvezi z Jozefom Baumannom?

Še enkrat najlepša hvala.
Z lepimi pozdravi,

Ana
AnaArtnak
član
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 09.05.2016 14:30:48

Re: Josef Baumann, pogrešan leta 1915

OdgovorNapisal/-a klemen55 » 09.10.2016 23:33:04

Pozdravljena Ana,

Verjetno ga niso našli zato, ker je bil njegov uradni status pogrešan (vermisst) in bi ga torej morali iskati v kartoteki pogrešanih. Tako pa so v arhivu verjetno pregledali samo t.i. Totenkartei (seznam padlih), ne pa tudi Vermisstenkartei (seznam pogrešanih), v kateri bi se po mojem mnenju skoraj zagotovo moral nahajati tudi kartonček za Jožefa Baumanna.

Njegovo ime bi se verjetno tudi dokaj zlahka našlo v originalnih polkovnih seznamkih izgub 47. pešpolka za oktober in november 1915, vendar za njihov ogled se morate osebno zglasiti v arhivu ali prositi nekoga, da to stori v vašem imenu. Ti originalni seznamki izgub vsebujejo tudi imena pogrešanih vojakov, medtem ko uradno objavljeni seznamki izgub, ki so danes dosegljivi na spletu, vsebujejo samo imena padlih, ranjenih in ujetih.

Pokrajinski arhiv Maribor lahko kontaktirate preko emaila. Sporočite nam, če bo kaj uspeha.

Lep pozdrav,

Klemen
klemen55
član
 
Prispevkov: 418
Pridružen: 25.05.2006 15:17:48

Re: Josef Baumann, pogrešan leta 1915

OdgovorNapisal/-a AnaArtnak » 22.10.2016 17:25:39

Pozdravljeni Klemen!

Iz Pokrajinskega muzeja v Mariboru sem že prejela cel dosje, fotokopije vloge za proglasitev Josefa Baumana mrtvim. Med dokumenti sta tudi dva pisma, ki ju je Josef pisal svoji ženi in sicer prvo pismo je bilo napisano 7. maja 1915, drugo pa 14. maja 1915. Po tem datumu se ni več javil. Lahko, da je padel že junija. V vlogi za proglasitev mrtvim njegov sin omenja pričo, vojaka (prišel je na dopust domov v Zgornjo Velko), ki je očeta zelo dobro poznal, da je očeta ubila granata, ne omenja pa kdaj, samo, da se je to zgodilo na bojišču v bližini Gorice. Ta vojak je naslednje leto, 1916 tudi padel.

Omenjate polkovne zaznamke izgub za 47. pešpolk. V teh zapisih bi res lahko bili podatki o Josefu. Čudi pa me, da tega niso pregledali v arhivu, ko sem poslala prošnjo. Nič ne de. Ali morda vi koga poznate na Dunaju, ki bi bil pripravljen to poiskati? Skoraj sem že pisala gospodu Josefu Jerku (njegov email je še vedno na spletni strani Slovenskega rodoslovnega društva), pa sem čisto slučajno še nekaj brskala po internetu in z žalostjo ugotovila, da je gospod že pokojni. Če morda še kdo drug pozna kakšno zanesljivo osebo, ki se s tem ukvarja, mi naj lepo prosim sporoči.

Pismi sem dala prevesti, žal ne znam nemško. Če bo v njih kaj zapisano v zvezi s položajem pešpolka, bom sporočila.

Z lepimi pozdravi,
Ana
AnaArtnak
član
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 09.05.2016 14:30:48

Re: Josef Baumann, pogrešan leta 1915

OdgovorNapisal/-a klemen55 » 23.11.2016 00:44:33

Pozdravljena Ana,

Hvala za odgovor.

Dvomim, da je Josef Bauman padel že junija 1915. Vojaki med prvo svetovno vojno niso pisali domov vsak mesec, kot je to navada danes. Mariborski 47. pešpolk se je od začetka junija do sredine avgusta 1915 nahajal na mostišču pri Czernelici (severno od Horodenke) ob reki Dnjester. Sredi avgusta 1915 je odšel na italijansko fronto, kjer se je nato udeležil bojev na Doberdobski planoti med 3. in 4. soško bitko. Mislim, da lahko v tem primeru verjamemo pričevanju njegovega tovariša, da je padel na Doberdobski planoti ali kot se je sam izrazil ''blizu Gorice''.

Kaj med dokumenti ni nobenega dokumenta ali potrdila iz dunajskega Vojnega arhiva?!? Običajno so sodišča poslala poizvedbo o pogrešanemu na Dunaj in včasih lahko njihov odgovor najdeš v priloženi mapi.

Arhivsko osebje na Dunaju pregleda samo zbirke kartončkov za padle, ujete ali pogrešane. Prav tako so pristojni za raziskovanje po predlogih za odlikovanja, katere imajo sedaj (baje) lepo urejene po abecedi. Za vse ostalo se mora človek zglasiti osebno v arhivu. Enako velja tudi za polkovne seznamke izgub, ki so urejeni kronološko. To pomeni, da moraš vsaj približno vedeti mesec in leto, ko je tvoj prednik izginil na bojišču. Če tega podatka ne veš, potem moraš začeti iskati od začetka, kar pa pomeni, da moraš preiskati veliko število papirjev.

lp,

Klemen
klemen55
član
 
Prispevkov: 418
Pridružen: 25.05.2006 15:17:48

Re: Josef Baumann, pogrešan leta 1915

OdgovorNapisal/-a AnaArtnak » 23.11.2016 16:14:51

Pozdravljeni Klemen!

Bom kar prepisala dopis z Dunaja, ki je bil priložen ostalim fotokopijam, ki sem jih dobila v Pokrajinskem muzeju v Mariboru:

Bundeskanzleramt, 58.720-7/M-1932
Bauma Josef; nachforschung
Zu do.Zahl z109/32 vom 16./XI.1932
An
die königlich jugoslavische Gesandtschaft
in Wien, I.
Das Bundeskanzleramt beehrt sich mitzuteilen, dass die Nachforschungen nach einer Todesmeldung des Josef Baumann ergebnislos verlaufen sind.
Hierorts erliegt lediglich eine Meldung, laut welcher ein Josef Baumann, Landsturm-Infanterist des Infanterieregimentes Nr. 47, (1. kompagnie), geboren 1883, heimatberechtigt in Wiesenbach, Bezirk Radkersburg, Steiermark, "vermisst" ausgewiesen erscheint.
11. Jänner 1933. Für den Bundesminister: I.A. - podpis

Priložena je še izjava sina, rojstni list in zelo veliko dopisov sodišč (Okrajno sodišče sv. Lenart, Ministrstvo inostranih dela Beograd, Občinski urad Trate, Sodišče Zgornja Velka, Okrožno sodišče v Mariboru, Sresko sodišče sv. Lenart in Okrožno sodišče Maribor), kjer je glavna nit ponavljanje osebnih podatkov in da je pogrešan. Na osnovi vseh teh dokumentov je bil Josef Baumann proglašen mrtvim.

To je vse, kar sem prejela. Kot že prej omenjeno, še dve pismi ženi, datirana maja 1915.

Hvala, ker se tako trudite.
Lepo pozdravljeni,
Ana
AnaArtnak
član
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 09.05.2016 14:30:48

Re: Josef Baumann, pogrešan leta 1915

OdgovorNapisal/-a klemen55 » 13.12.2016 00:53:03

Pozdravljena Ana,

Hvala za prepis pisma iz Dunaja. Čeprav notri ni naveden datum in kraj njegovega izginotja, si tistemu, ki bo iskal njegovo ime po seznamih izgub 47. pešpolka na Dunaju kar občutno olajšala delo. Sedaj bo namreč tista oseba vedela, da mora iskati samo po seznamih izgub za 1. stotnijo 47. pešpolka za obdobje med septembrom in decembrom 1915.

Ker me je v zadnjih tednih kar nekaj ljudi spraševalo, kako izgledajo ti omenjeni originalni seznami izgub, prilagam spodaj posnetek iz seznama izgub 7. stotnije 87. pešpolka za avgust-september 1917, ko se je celjski pešpolk boril na Sv. Gabrijelu (646 m) pri Gorici. Vsaka stran vsebuje štiri kategorije: mrtev (Tot), ranjen (Verwundet), ujet (Kriegsgefangen) in pogrešan (Vermisst). Na spodaj priloženem posnetku nimamo nobenega pogrešanega vojaka, imamo pa zato 6 padlih in 7 ranjenih vojakov. Žal niso vsi seznami izgub tako podrobni in bogati s podatki kot tale. Zlasti tisti iz leta 1914 in prve polovice 1915 so običajno dokaj rudimentarni, brez osnovnih biografskih podatkov kot npr. rojstni kraj ali letnice rojstva. Tisti od druge polovice leta 1915 dalje so mnogo bolj podrobnejši.

Slika

lp,

Klemen
klemen55
član
 
Prispevkov: 418
Pridružen: 25.05.2006 15:17:48



Vrni se na Rodoslovje


Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov