Vojna pošta 608

Moj, tvoj, njegov prednik, ki se je boril v "veliki vojni".

Re: Vojna pošta 608

OdgovorNapisal/-a klemen55 » 13.12.2016 00:39:54

Pozdravljen lombar,

Hvala za posredovane podatke. Našel sem evidenčni list Antona Kraigerja, roj. 1889 v Galiciji, ki pa žal odpira več novih vprašanj kot pa jih zapira. Sodeč po evidenčnem listu je bil Anton Kraiger poleti 1918 odpuščen kot vojaški invalid iz avstro-ogrske armade. Izgleda, da je bil oktobra 1918 še pri življenju glede na prejemke vojaške invalidnine, do katere je bil upravičen. Vsekakor se je udeležil bojev na italijanskem bojišču v letu 1916 in 1917, kajti leta 1918 je prejel Karlov križec. Žal nisem našel nobene zaznamke o njegovi smrti, prav tako nisem našel nobene zaznamke o njegovi smrti v rojstni matični knjigi župnije Galicija. Prav tako ga ni v mrliški matični knjigi za domačo župnijo Galicija med 1918-1921, kar verjetno pomeni, da je umrl v Gradcu ali na Dunaju, kjer so imeli nekaj ustanov za vojaške invalide.

Po mojem mnenju je Anton Kraiger umrl za posledicami na fronti nakopanih bolezenskih težav (Kriegsstrapazen kot so temu uradno rekli) po koncu prve svetovne vojne, najverjetneje leta 1919 ali 1920. Bom vprašal nekoga na avstrijskem Koroškem, če ima kaj več podatkov o kraju in datumu njegove smrti. Če bom prejel kakšen odgovor, ti bom naknadno sporočil.

Še več nejasnosti je glede njegove enote. Izgleda, da je bil januarja 1915 mobiliziran kot navaden črnovojniški infanterist v 7. koroški pešpolk, toda hkrati je na prvi strani evidenčnega lista kot njegova matična enota navedeno ''poljsko topništvo'' (Feld.Art.). Možno je oziroma dokaj verjetno je, da je bil sprva vpoklican v 7. koroški pešpolk in pozneje zaradi kakšnih manjših bolezenskih težav ali svojega poklica dodeljen poljskemu topništvu. Po poklicu je bil namreč kovač, tako da je bil verjetno bolj koristen v kakšni topniški enoti kot pa pri pehoti.

Če želiš, da ti pošljem evidenčni list mi prosim pošlji svoj e-mail naslov preko pm-a.

lp,

Klemen
klemen55
član
 
Prispevkov: 418
Pridružen: 25.05.2006 15:17:48

Re: Vojna pošta 608

OdgovorNapisal/-a lombar » 13.12.2016 14:18:05

Najlepša hvala za posredovane informacije , evidenčni list te pa prosim da pošlješ na Rok.Lombar@savatech.si




LPROK
lombar
član
 
Prispevkov: 438
Pridružen: 18.12.2011 18:03:09


Prejšnja

Vrni se na Rodoslovje


Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 8 gostov