Rant Franc

Moj, tvoj, njegov prednik, ki se je boril v "veliki vojni".

Re: Rant Franc

OdgovorNapisal/-a alba » 29.11.2016 15:50:25

Sem dobila podatke za Franca Ranta, ki sem jih iskala. V zgodovinskem arhivu v Šk. Loki hranijo obvestilo (imam kopijo dokumenta) o njegovi smrti in kraju pokopa, ki je bilo poslano nekaj mesecev po njegovi smrti iz Tolmezza. Bil je v Campo Galina, pokopan je v Asiagu.
alba
član
 
Prispevkov: 9
Pridružen: 07.11.2016 08:08:56

Re: Rant Franc

OdgovorNapisal/-a alba » 03.12.2016 09:57:29

Pozdravljeni!

Še vedno iščem podatek katero Nowe Miasto je tisto, kjer je pokopnan Potočnik Peter. Za kakršnikoli podatek bom zelo hvaležna.
alba
član
 
Prispevkov: 9
Pridružen: 07.11.2016 08:08:56

Re: Rant Franc

OdgovorNapisal/-a Mitja » 04.12.2016 20:23:01

Najbrž je bil Franc Rant najprej pokopan na območju Campo Gallina, ki je bilo v zaledju in je bila tam tudi bolnišnica, po vojni pa so vse vojake s tega območja prenesli v kostnico v Asiagu. Mogoče boste njegovo ime našli v knjigi v kostnici.

V kolikor je bil Peter Potočnik v času smrti v 17. p.p., gre gotovo za Nowe miasto na zahodu Ukrajine, od katerega sem objavil fotografije. Ta kraj je tudi večkrat omenjen v spominih vojakov. Položaji polka so bili okrog 20. oktobra 1914 pri kraju Wolzca dolna (danes Nyzhnya Vovcha), ki je v bližini Nowe miasto. Bi pa sam sledil Klemenovim podatkom in verjel, da je pokopan v Podmojsce (danes Pidmostychi), razen, če nista bila takrat v polku dva Petra Potočnika iz bližine Selc, ki sta tam tudi ostala. Vse kraje boste našli v prilogi. V zvezi z letnico rojstva - tudi za mojega deda je bila v seznamu napačna, 1886 namesto 1896.
Slika

Slika
Mitja
član
 
Prispevkov: 20
Pridružen: 22.10.2014 10:51:08

Re: Rant Franc

OdgovorNapisal/-a alba » 05.12.2016 09:26:53

Hvala Mitja.

Sem še malce raziskovala:
Bila sta dva P. Potočnika (skoraj soseda) isti čas v Galiciji. P.P.iz Sp. Luše je umrl zaradi poškodb na Dunaju? (podatek dobila v Domoljubu 1915 štev. 9). Bil pa naj bi še tretji P.P. iz okolice Selc (podatke še iščem), tako, da mislim, da bo ta tisti , ki ga je omenil Klemen.

Prilagam sliko smrtovnice mojega prednika, kjer so napisani vsi podatki:


Slika

LP Alba
alba
član
 
Prispevkov: 9
Pridružen: 07.11.2016 08:08:56

Re: Rant Franc

OdgovorNapisal/-a klemen55 » 13.12.2016 00:47:04

Glede na to, da je omenjeno obvestilo prišlo iz Tolmezza, kjer se je leta 1918 nahajal sedež nadomestnega bataljona 17. pešpolka to verjetno pomeni, da je tudi Franc Rant služil pri 17. pešpolku.

Glede kraja Nowe Miasto klikni spodnjo povezavo. V spodnjem levem kotu boš našla mesto Chyrow. Sledi žel. progi, ki pelje proti severu čez Posado Chyrowsko, Boniowice in Grodzisko. Pri kraju Grodzisko se na desni strani nahaja kraj Nowemiasto. Tam se je oktobra 1914 boril 17. pešpolk v t.i. bitki za Chyrow ali Wolczo dolno.

URL: http://lazarus.elte.hu/hun/digkonyv/topo/200e/41-50.jpg

Če nisem zadel pravega Petra Potočnika, potem menim, da je najbolje, da se osebno kontaktira dunajski vojaški arhiv in vpraša za njegovo Totenkartei.

Opa, tale Peter pa ni služil v 17. pešpolku. Spodaj priloženo smrtovnico je družini pokojnega Petra Potočnika poslalo črnovojniško okrožno poveljstvo št. 27 v Ljubljani dne 17. maja 1918. V njej jasno piše, da je črnovojniški pešec (Landsturm-Infanterist) PETER POTOČNIK, roj. 1874 v Selcah, okraj Kranj, Kranjska, služil v 2. stotniji 4. celovškega domobranskega pehotnega polka (k.k. LIR Nr. 4) in je umrl za posledicami ran dne 23. oktobra 1914 v zasilni vojaški bolnišnici v vasi Nowe Miasto (Galicija).

Tem podatkom lahko dodam še nekaj novih, kajti uspelo mi ga je najti v seznamu ranjenih in obolelih (glej spodaj) in sicer pod imenom Peter Potolnik. V seznamu piše, da je bil odpeljan v mobilno rezervno vojaško bolnišnico št. 3/3 (mob.Res.Spital Nr. 3/3) v Nowo Miasto. Tole je verjetno tudi polno ime vojaške bolnišnice, v kateri je umrl dne 23. oktobra 1914. Na smrtnovnici je namreč zabeleženo samo, da je umrl v zasilni vojaški bolnišnici, brez njene številke. Kot je razvidno iz seznama je Peter Potočnik prejel strel v zgornje stegno. Pokopan je bil zgoraj zagotovo na pokopališču Nowe Miasto. Tam so po mojem vedenju pokopali vse umrle vojake iz zasilne vojaške bolnišnice v Nowem Miastu. Kaj se je zgodilo s pokopališčem in njegovim grobom po vojni, ti žal ne znam povedati.

Za natančne podatke o njegovem grobu in pokopu bi človek moral preveriti v dunajskem vojaškem arhivu bodisi pokopališki seznam za vojaško pokopališče Nowe Miasto bodisi mrliške matrike za mobilno rezervno vojaško bolnišnico št. 3/3 oziroma 4. celovški domobranski pehotni polk. Pa tudi tole ti verjetno danes ne bi kaj prida pomagalo locirati njegovega groba, kajti zelo verjetno je, da so pokopališče takoj po vojni preuredili na ta ali oni način.

Slika

lp,

Klemen
klemen55
član
 
Prispevkov: 418
Pridružen: 25.05.2006 15:17:48

Re: Rant Franc

OdgovorNapisal/-a alba » 13.12.2016 07:43:11

HVALA Klemen in Mitja za obilico koristnih in zanimivih podatkov in da sem lahko rešila nekaj neznank o življenju in smrti svojih pradedov.
V prihajajočem letu pa načrtujem obisk Mt. Chiese in okolice.

LP Andreja
alba
član
 
Prispevkov: 9
Pridružen: 07.11.2016 08:08:56


Prejšnja

Vrni se na Rodoslovje


Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov