Anton Vuk in Andrej Ulčnik

Moj, tvoj, njegov prednik, ki se je boril v "veliki vojni".

Anton Vuk in Andrej Ulčnik

OdgovorNapisal/-a tulc » 18.12.2016 22:00:32

Pozdravljeni!

Po dolgem odlašanju sem se spravil delat družinsko drevo in naletel na dva prednika, ki sta bila pogrešana v vojni.

Prvi je Anton Vuk, rojen 1.6.1887 v Sv.Peter pod Sv. Gorami. Živel je na: Trebče 30, Sv.Peter pod Sv. Goram. Poročen je bil 2.2.1914 z Jožefo Gregl. Njegova starša sta Janez in Marija roj. Valenčak. Moja še živeča prababica je bila rojena konec novembra 1914 in očeta ni poznala, saj je umrl pred njenim rojstvom, po njenem spominu bi naj umrl v Galiciji. Prilagam vam še kartico, ki jo je poslal domov.

Slika

Drugi je Andrej Ulčnik, rojen 29.7.1893 v Sv. Peter pod Sv. Gorami. Imel je brata dvojčka Franca, ki je moj praded. Njegova starša sta Andrej in Ana roj. Poznič, živel je na Križan Vrh 8, Sv.Peter pod Sv. Gorami. Padel naj bi na soški fronti med 4. in 13. novembrom, ne vem pa katerega leta. Stari oče je rekel da verjetno v Kobaridu.

Podatki so bolj borni, tako da vsak podatek, ki ga lahko dobim, mi bo prišel zelo prav.

Lep pozdrav,
Tadej
tulc
član
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 18.12.2016 21:45:31

Re: Anton Vuk in Andrej Ulčnik

OdgovorNapisal/-a klemen55 » 20.12.2016 00:12:59

Pozdravljen Tadej,

Pešec (Infanterist) Andreas Ulčnik, roj. 1893 v Sv. Petru, okraj Brežice, Štajerska, je služil pri 1. stotniji 17. (ljubljanskega) pešpolka in je padel v boju med 4. in 13. novembrom 1915 na Podgori pri Gorici.

Za Antona Vuka žal nisem uspel najti nobenih podatkov. Piše morda zadaj na fotografiji, kje je bila posneta?

lp,

Klemen
klemen55
član
 
Prispevkov: 418
Pridružen: 25.05.2006 15:17:48

Re: Anton Vuk in Andrej Ulčnik

OdgovorNapisal/-a tulc » 20.12.2016 19:25:09

Klemen, hvala ti za te podatke.

Fotografijo imam v skenirani obliki, zato ne morem natančno prebrati besedila, je pa iz nje razvidno, da je bila slikana v Celju (Cilli), na žigu pa je datum 15. VIII (avgust). 14. To je verjetno slika ki jo je poslal domov preden so šli na fronto. Je možno po datumu in lokaciji sklepati v kateri polk je bil vpoklican, oziroma kam je bil namenjen?

Slika

Imam še prošnjo, če bi lahko preveril, ali piše še kaj za Andrejevega brata Franca. Je večja verjetnost da so ju vpoklicali v isti polk, glede na to da sta bila dvojčka, ali pa so člane iste družine raje ločili?

Lep pozdrav,
Tadej
tulc
član
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 18.12.2016 21:45:31

Re: Anton Vuk in Andrej Ulčnik

OdgovorNapisal/-a klemen55 » 16.01.2017 21:33:29

Pozdravljen Tadej,

Glede na datum in kraj posnetka bi rekel, da je Anton Vuk najverjetneje služil pri II. bataljonu 26. (mariborskega) domobranskega pehotnega polka v Celju.

Celjski 87. pešpolk je namreč že dne 13. avgusta 1914 odpotoval iz Celja proti Galiciji, medtem ko je 26. domobranski pehotni polk odšel iz Maribora in Celja šele dne 16. avgusta 1914. Torej dan zatem, ko je bila poslana tale razglednica. Običajno so jih vojaki pošiljali domov v spomin tik pred odhodom na bojišče. Najverjetneje je Anton Vuk izgubil življenje v prvih bojih v Galiciji med avgustom in decembrom 1914. Po mojem bi bilo tukaj najbolj pametno, če bi kontaktiral dunajski Vojni arhiv in jih prosil, če lahko pogledajo za njegovo Totenkartei oz. Vermisstenkartei. Ko jim boš pisal, jim ne pozabi omeniti, da je bil Anton Vuk najverjetneje pogrešan (vermisst) v bojih.

Žal ti ne znam povedati, kakšna je bila uradna politika (če je sploh obstajala) avstro-ogrske vojske glede bratov dvojčkov. Poznam primere, ko sta brata dvojčka služila v istem polku in poznam primere, ko sta bila v različnih polkih ali celo rodovih vojske. V tem primeru je čisto možno, da sta oba služila pri 17. pešpolku ali pa je Andrej bil pri 17. pešpolku, medtem ko je Franc služil pri 87. pešpolku. Glede na to, da sta oba prihajala iz Spodnje Štajerske bi lahko vprašal na Dunaju, če še vedno hranijo njuni vojaški kartoteki (Haupt-Grundbuchblatt), kjer boš z malo sreče našel odgovor na tvoje vprašanje.

lp,

Klemen
klemen55
član
 
Prispevkov: 418
Pridružen: 25.05.2006 15:17:48



Vrni se na Rodoslovje


Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov