Stotnik Emil Czant in INF. BAON. IV. 37

Nepremična dediščina nekoč in danes. Diskusije o dediščini, za katero še niso objavljeni opisi.

Moderator: Pinkfloyd


OdgovorNapisal/-a tomaz » 29.05.2006 19:41:58

Gornja fotka je morala biti posneta zelo blizu lokacije spodnjih grobov, ki so bili tudi tam. Zadaj Škofič, torej pogled v drugo smer.

Slika
tomaz
alien-abducted & replaced
 
Prispevkov: 818
Pridružen: 26.06.2005 18:43:12

OdgovorNapisal/-a Helena » 29.05.2006 22:51:41

klemen55 napisal/-a:Meni te gorske grape delujejo povsod bolj ali manj enako, zato ne bi bil tako močno prepričan, da je bila slika posneta nekje med pl. Medrje in Sleme.
Si imel prav. Res delujejo zelo podobno.
A bila je vsaj v bližini te, ki sem jo jaz označila, samo malo višje. 8-)

yurko napisal/-a:Malce sem pokukal v arhiv in našel zanimiv posnetek Dobrenjščice z Rdečega roba ...
:thumbs

klemen55 napisal/-a: Ne vem, če si lahko to dovolim, ampak ali lahko vprašaš g. Alexa ali ima morda njegova družina tudi kakšne dokumente ali soatlo gradivo, ki se tiče IV/37 na Soči med 23. majem in 16. junijem 1915, zlasti, če je v povezavi z 13. in 14. četo IV. bataljona 37. nagy-varadinskega pehotnega polka.

Seveda si lahko dovoliš, vendar sem ga že v prvem pismu vprašala, če ima karkoli o Emilu Czantu in IV/37. Mislila sem, da mi je takrat poslal vse kar ima, zdaj pa opažam, da ima več, kot sem mislila, saj mi vsake toliko časa pošlje še kaj zanimivega. Če bo imel kaj o tem, ti bom posredovala.

klemen55 napisal/-a:EMIL CZANT je začel vojno (julij 1914) kot nadporočnik (Oberleutnant) v IR 37. Bil je tudi - vsaj tako piše na k.u.k. shematizmu za IR 37 za leto 1914 - tudi Erg.Bez.Off. [Ergänzungs-Bezirks-Offizier] za rekrutno območje Nagy-Várad (današnja Oradea v Romuniji)Polk je bil res leta 1910 premeščen na Dunaj. Imam nekje dokaj lepo fotografijo častniškega zbora IR 37 na Dunaju leta 1914, tik pred odhodom v vojno.

Meni je Alex poslal nekaj strani fotokopij iz shematizma za leto 1913, kjer je Czant zabeležen kot nadporočnik. Fotografijo bi bilo pa fajn videt. :P

klemen55 napisal/-a:Kolikor je meni znano ni bil stotnik EMIL CZANT nikoli poveljnik IV/37. Poveljnik bataljona je na začetku vojne z Srbijo 1914-15 bil major ALEXANDER VON BALOGH, ki pa je bil ranjen. Pozneje se je vrnil nazaj na soško bojišče, vendra je bil dodeljen drugemu polku. Mislim, da je bil IR 86 ali IR 34 ali nekaj podobnega. Lahko, da je bil stotnik CZANT v tem času vmesni poveljnik bataljona (Interim-Baon-Kommandant) in ga tudi pripeljal na soško bojišče, kjer je nato poveljstvo prevzel stotnik CARL PRZIBIL, vendar dvomim...

Jaz imam eno fotografijo, na kateri je poleg, nam že poznanih častnikov, še pet drugih. Med njimi je tudi poročnik Balogh (imena ne vem), za katerega je na fotografiji zapisano, da je padel, in poročnik Orban (težko ranjen). Spomnila sem se, ker si omenil Balogha, toda vidim, da ne gre za istega.

klemen55 napisal/-a:Mimogrede ali je to zdravnik dr. Gyula Kemeny pustil kakšne spomine, da ga citiraš? Ali je to samo njegova izjava v pismu družini CZANT?

Samo izjava.

Klemen, hvala za vse posredovane podatke.

tomaž napisal/-a:Ja, njegov konec se vidi na fotki za vojaki zadaj. Czant je bil fotografiran v radiju 100 metrov vzhodno od spomenika na Peskih.
:respect
tomaž napisal/-a:Prilagam letalsko fotko Krnskega pogorja.

Zgoraj je s krogom označen spomenik na Peskih, s križcem iskani hrbet, ki se na vojni fotki vidi za vojaki, in s puščico smer pogleda vojnega posnetka (spodaj).

Mi je že tata razložil kje približno je bil uplenjen tisti kozorog, zdaj ko sem dobila pa še letalsko fotko, z vsemi označbami in opisi, mislim, da ne bo težav najti pravo lokacijo, za posnetek v isti smeri, kot na stari fotografiji. :-D
Helena
Ni treba nič
 
Prispevkov: 628
Pridružen: 26.06.2005 20:30:44
Kraj: Most na Soči

OdgovorNapisal/-a yurko » 29.05.2006 23:58:18

tomaz napisal/-a:Prilagam letalsko fotko Krnskega pogorja.

Zgoraj je s krogom označen spomenik na Peskih, s križcem iskani hrbet, ki se na vojni fotki vidi za vojaki, in s puščico smer pogleda vojnega posnetka (spodaj).

Bi si upal označiti stojišče?

Slika
prohereditate.com
yurko
Site Admin
 
Prispevkov: 2732
Pridružen: 08.06.2005 21:13:23
Kraj: Haliaetum

OdgovorNapisal/-a yurko » 30.05.2006 00:33:03

Po pregledu seznama padlih in pokopanih pripadnikov IR37 na območju med Vrati in Rdečim robom mi je malce bolj jasna prisotnost štirih možakarjev pri grobovih na Peskih.

Na seznamu je 66 padlih, pokopanih na različnih krajih v okolici Krna ("Krn", "Vrata", "pri Vratih", kote 2077, 2163 in 2033) ter v Ukancu.

Klemna bodo zanimali predvsem naslednji vojaki, padli pred 18. junijem:

Koda: Izberi vse
Priimek in ime     čin        enota  datum in kraj smrti
--------------------------------------------------------
Bodo Gabor         tit. korp.  3E    06.6.    Vrata
Czontos Istvan     LsI               11.6.    Krn
Darazs Istvan      LsI         4E    17/18.6. Vrata
David Sandor       inf        15K    1./10.6. Krn
Florucza Peter     inf        13K    17.6.    2245
Gavris Demeter     inf        13K    17.6.    2245
Hancs Lupil        inf        13K    17.6.    2245
Kiss Gyula         LsI         1E    04.6.    Vrata
Kodoban Lupil      inf        11K    02.6.    2245
Mihok György       inf         4E    17.6.    2245
Muszunye Illes     inf               17.6.    2245
Nagy bs. Sigismund inf         1E    05.6.    2245
Tomai Gusztav      inf        13K    17/18.6. Vrata
--------------------------------------------------------


Ostali so večinoma padli med 23.7 in 27.7. na koti 2163 (Batognica, 2. ofenziva) le Mesaros Marton, korp. je padel 24.10. na koti 1304 (Pleče), Hosisan Pal, gef. in Vesze Weselin, inf. pa 25.10.1917 pri Krnu (pokopana v Ukancu).

Iz Czantove 15. stotnije najdemo naslednja imena:

Koda: Izberi vse
Priimek in ime  čin         datum in kraj smrti, pokopa
Csöcsz Georg    tit. korp., 23.7.,     2163,     2077
David Sandor    inf,        01./10.6., Krn,      ?
Mornailla Elias inf,        26.7.,     2163,     2077
Szerakucz Janos inf,        23.7.,     2163      2077
prohereditate.com
yurko
Site Admin
 
Prispevkov: 2732
Pridružen: 08.06.2005 21:13:23
Kraj: Haliaetum

OdgovorNapisal/-a tomaz » 30.05.2006 01:41:54

yurko napisal/-a:
tomaz napisal/-a:Prilagam letalsko fotko Krnskega pogorja.

Zgoraj je s krogom označen spomenik na Peskih, s križcem iskani hrbet, ki se na vojni fotki vidi za vojaki, in s puščico smer pogleda vojnega posnetka (spodaj).

Bi si upal označiti stojišče?


Bi.

Slika

Najverjetnejša je lokacija št. 1 (75% verjetnost). Desno od zasneženega žleba.

Druga najverjetnejša lokacija je št. 2 (20% verjetost). Levo od zasneženega žleba in više proti spomeniku.

Tretja, malo verjetna lokacija je št. 3 (5% verjetnost). Na vrhu hrbta, nekje naprej od spomenika.

Sam bi stavil na 1, fotograf je po mojem mnenju stal na poti, to je logično, grobovi so bili običajno vedno samo malo proč s poti.
tomaz
alien-abducted & replaced
 
Prispevkov: 818
Pridružen: 26.06.2005 18:43:12

OdgovorNapisal/-a tomaz » 30.05.2006 01:47:42

(otresam pepel s sebe ;) )
tomaz
alien-abducted & replaced
 
Prispevkov: 818
Pridružen: 26.06.2005 18:43:12

OdgovorNapisal/-a Vinko Avsenak » 30.05.2006 22:09:43

Zelo zanimiva diskusija. Take imam pa rad.
Klemen 55 je zapisal:
Kolikor je meni znano ni bil stotnik EMIL CZANT nikoli poveljnik IV/37. Poveljnik bataljona je na začetku vojne z Srbijo 1914-15 bil major ALEXANDER VON BALOGH, ki pa je bil ranjen. Pozneje se je vrnil nazaj na soško bojišče, vendra je bil dodeljen drugemu polku. Mislim, da je bil IR 86 ali IR 34 ali nekaj podobnega. Lahko, da je bil stotnik CZANT v tem času vmesni poveljnik bataljona (Interim-Baon-Kommandant) in ga tudi pripeljal na soško bojišče, kjer je nato poveljstvo prevzel stotnik CARL PRZIBIL, vendar dvomim...

Mimogrede ali je to zdravnik dr. Gyula Kemeny pustil kakšne spomine, da ga citiraš? Ali je to samo njegova izjava v pismu družini CZANT?

Naj mi Helena dovoli, da nekaj zapišem, kar izhaja iz njene zbirke. Dr. Gyula Kemeny je v svoji izjavi, potrjeni pred pričami, najprej zapisal:
"Emil Czant se je vrnil iz Srbije z našim bataljonom (4/37), v katerem sem že 3 leta služil kot glavni bataljonski zdravnik."
Potem je zapisal naslednje:
"Zgoraj omenjeni stotnik (Czant) je bil kot poveljnik bataljona udeleženec soške fronte vse od začetka vojne z Italijo (od 25.5.1915)."
In na koncu:
"15. bataljon je pod Czantovim poveljstvom planil v juriš."
Iz tega lahko razberemo, da je bil Emil Czant v 4. bataljonu 37. polka in da je bil res poveljnik 15. stotnije, kajti več kot očitno je dr. Gyula Kemeny zmotno kar dvakrat zamenjal bataljon s stotnijo. Je tako?
Zanimivo pa, da je zapisal tudi tole:
""Poveljujoči častniki Czant Emil, Przibil Karl in jaz smo hoteli oditi na že prej odobreni 14 dnevni dopust, ki je bil kasneje zaradi italijanske ofenzive prestavljen..."
Iz tega stavka bi se dalo razbrati, da sta si bila Czant in Przibil enakovredna in da Przibil takrat še ni bil poveljujoči. Poleg tega sta spala v isti kaverni, kar nakazuje, da bi lahko bila istega ranga.
Helena je zapisala:
Jaz imam eno fotografijo, na kateri je poleg, nam že poznanih častnikov, še pet drugih. Med njimi je tudi poročnik Balogh (imena ne vem), za katerega je na fotografiji zapisano, da je padel, in poročnik Orban (težko ranjen). Spomnila sem se, ker si omenil Balogha, toda vidim, da ne gre za istega.

i. d. R. Balogh Fr.
Fr. brez dvoma pomeni Freiherr (baron). Kaj bi pa pomenilo "i.d."?

Slika
Vinko Avsenak
član
 
Prispevkov: 209
Pridružen: 30.06.2005 17:26:21
Kraj: Škofljica

OdgovorNapisal/-a yurko » 30.05.2006 22:29:49

Vinko Avsenak napisal/-a:i. d. R. Balogh Fr.
Fr. brez dvoma pomeni Freiherr (baron). Kaj bi pa pomenilo "i.d."?

Beri zraven še zgornjo vrstico:
Oberleutnant i. d. R. Balogh Fr. = Oberleutnant in der Reserve Balogh Fr. = rezervni nadporočnik Balogh Fr.

Jaz ne bi stavil na okrajšavo za barona, temveč na okrajšavo imena (baron je Fhr. = Freiherr).
prohereditate.com
yurko
Site Admin
 
Prispevkov: 2732
Pridružen: 08.06.2005 21:13:23
Kraj: Haliaetum

OdgovorNapisal/-a yurko » 30.05.2006 23:01:05

Helena napisal/-a:Jaz imam eno fotografijo, na kateri je poleg, nam že poznanih častnikov, še pet drugih. Med njimi je tudi poročnik Balogh (imena ne vem), za katerega je na fotografiji zapisano, da je padel, in poročnik Orban (težko ranjen).

V seznamu padlih sem našel naslednje:
Orban Karoly, letnik 1888 (Tenke, Bihar, Madžarska), tit. gef., IR 37, 15K, padel 9.6.1915. Pokopan naj bi bil na planini Medrja. Ampak ta ni bil poročnik, temveč "titular gefreiter". Kako se to prevede? V.d. poddesetnika? V TM.II piše, da naj bi gefreiter bil vojak, oproščen straže. :shock:

Če je to naš Orban, ki je na fotografiji še živ, je potemtakem fotografija nastala pred datumom smrti.
prohereditate.com
yurko
Site Admin
 
Prispevkov: 2732
Pridružen: 08.06.2005 21:13:23
Kraj: Haliaetum

OdgovorNapisal/-a Vinko Avsenak » 30.05.2006 23:07:14

Jaz ne bi stavil na okrajšavo za barona, temveč na okrajšavo imena (baron je Fhr. = Freiherr).

Da, da. Imaš prav. Nisem bil dovolj pozoren. Imena so zapisana za priimki. Torej bi Fr. lahko bil morda ponemčeno Franz (Ferenc).
Vinko Avsenak
član
 
Prispevkov: 209
Pridružen: 30.06.2005 17:26:21
Kraj: Škofljica


PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Še neobjavljeno


Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov