Stotnik Emil Czant in INF. BAON. IV. 37

Nepremična dediščina nekoč in danes. Diskusije o dediščini, za katero še niso objavljeni opisi.

Moderator: Pinkfloyd


OdgovorNapisal/-a tomaz » 05.06.2006 03:01:10

Malo verjetno, stotniki so bili res samo izjemoma poveljniki bataljonov.
tomaz
alien-abducted & replaced
 
Prispevkov: 818
Pridružen: 26.06.2005 18:43:12

OdgovorNapisal/-a yurko » 05.06.2006 11:39:04

Helena napisal/-a:Še nekaj. Gyula ves čas opisuje ta bataljon, kot Czantov bataljon...
V drugi izjavi, stotnik Langer Frigyes, omeni, da je bil Czantu Emilu vdan cel bataljon.

Jaz iz teh dveh izjav lahko sklepam, da je bil Emil Czant povelnjik IV/37.

Prvo izjavo se da brati tudi drugače. Vsakemu, ki služi kjerkoli v določenem bataljonu, je to njegov bataljon.
Za drugo pa, hm, so ga mogoče imeli radi tudi vojaki iz drugih čet, raje kot svoje poveljnike.
prohereditate.com
yurko
Site Admin
 
Prispevkov: 2732
Pridružen: 08.06.2005 21:13:23
Kraj: Haliaetum

OdgovorNapisal/-a klemen55 » 05.06.2006 12:52:45

Malo verjetno, stotniki so bili res samo izjemoma poveljniki bataljonov.


Niti ne. Pravzaprav so se tekom vojne stotniki kar pogosto znašli za krmilom bataljona bodisi kot začasni poveljniki (Interim-Kommandant) ali kot stalni poveljnik. Opažam, da je bil podoben trend tudi pri Francozih in Nemcih.

Prvo izjavo se da brati tudi drugače. Vsakemu, ki služi kjerkoli v določenem bataljonu, je to njegov bataljon. Za drugo pa, hm, so ga mogoče imeli radi tudi vojaki iz drugih čet, raje kot svoje poveljnike.


Kakorkoli že, brez da vidimo izjave je težko karkoli reči, pa tudi, ko (če) jo vidimo je še vedno dvoumno, kaj je hotel Kemeny povedati z tem. Kolikor sem jaz uspel razumeti so imeli Czanta njegovi častniški tovariši in možje radi, pa so se raje identificirali z njim kot pa z Przibilom.
klemen55
član
 
Prispevkov: 418
Pridružen: 25.05.2006 15:17:48

OdgovorNapisal/-a Helena » 06.06.2006 21:24:24

klemen55 napisal/-a:Kakorkoli že, brez da vidimo izjave je težko karkoli reči, pa tudi, ko (če) jo vidimo je še vedno dvoumno, kaj je hotel Kemeny povedati z tem.

Izjavo boste lahko videli v zborniku "Na fronti", ko (če) bo izšel. :?

Čudi me, da bi nekdo, ki je bil sam udeleženec v vojni in to še izobražen, lahko zamenjal četo za bataljon, je pa tudi verjetno nenavadno, da bi v nočni napad za osvojitev jarkov, ki so jih prejšnji dan zavzeli Italijani, poslali bataljon. Verjetno je bila mišljena Emilova 15. četa.

Od Alexa sem dobila še eno informacijo, da je bil poveljnik bataljona, podpolkovnik Josef Schmied ( umrl 1917). Klemen lahko preveriš glede tega Schmieda?

Poslal mi je tudi fotografijo slike z naslovom "Tolmeiner tafelrunde" (Tolminsko omizje). Slika je darilo podpolkovnika Schmieda, ki je upodobljen na sliki (drugi z leve, še kot major).

Slika Slika

Umetnik pa je Carl Fahringer (Alex misli, da bi bil to lahko tudi avtor spominskih plošč IV/37 ).
Na internetu sem med njegovimi umetninami našla tudi eno zelo lepo in zanimivo: "A military camp on the Pologar" :love
Helena
Ni treba nič
 
Prispevkov: 628
Pridružen: 26.06.2005 20:30:44
Kraj: Most na Soči

OdgovorNapisal/-a klemen55 » 12.06.2006 11:09:26

Izjavo boste lahko videli v zborniku "Na fronti", ko (če) bo izšel.

Osebno raje vidim, da objaviš zgodbo, ko boš resnično končala svoje raziskovanje do zadnjega detalja. Četudi bo to morda zahtevalo od tebe več kot leto dni dodatnih raziskovanj. Raje čakam dodatno leto, kot da preberem nepopolno zgodbo, ki povrhu vsega lahko še vsebuje kakšne napake.

Čudi me, da bi nekdo, ki je bil sam udeleženec v vojni in to še izobražen, lahko zamenjal četo za bataljon, je pa tudi verjetno nenavadno, da bi v nočni napad za osvojitev jarkov, ki so jih prejšnji dan zavzeli Italijani, poslali bataljon. Verjetno je bila mišljena Emilova 15. četa.

Kot sem napisal že pred nekaj dnevi je bil IV/37 med majskimi in junijskimi boji 1915 razpolovljen na dva dela - pol-bataljona. Prvi z dvema četama je ostal na območje Krna, drugi pa je zasedel položaje na območju Mrzlega vrha. Morda je Kemeny kaj pobrkal glede tega. Spomin je vedno nehvaležna zadeva.

Od Alexa sem dobila še eno informacijo, da je bil poveljnik bataljona, podpolkovnik Josef Schmied ( umrl 1917). Klemen lahko preveriš glede tega Schmieda?

Mislim, da ima Alex prav. Bom natančneje pogledal skozi svoje zapiske in vojne dnevnike, ko bom imel malo več časa. Trenutno le tega nimam veliko, kot običajno. :o

Izgleda pa, kot da je bil stotnik Przibil "samo" poveljnik odseka in pol-bataljona na Mrzlem vrhu, medtem kot je bil podpolkovnik Josef Schmied (ali Schmued) poveljnik celotnega bataljona IV/37.

Poslal mi je tudi fotografijo slike z naslovom "Tolmeiner tafelrunde" (Tolminsko omizje). Slika je darilo podpolkovnika Schmieda, ki je upodobljen na sliki (drugi z leve, še kot major).

Lepa slika.

Mimogrede, včeraj sem prejel od prijatelja v vojaškem arhivu v Budimpešti skenirane strani osebne kartoteke stotnika EMILA CZANTA. Tukaj prilagam prvo stran. Za ostalih sedem strani mi boš morala poslati e-mail.

Slika

Sliko pomanjšala Helena.
klemen55
član
 
Prispevkov: 418
Pridružen: 25.05.2006 15:17:48

OdgovorNapisal/-a Helena » 12.06.2006 16:29:31

klemen55 napisal/-a:Mimogrede, včeraj sem prejel od prijatelja v vojaškem arhivu v Budimpešti skenirane strani osebne kartoteke stotnika EMILA CZANTA. Tukaj prilagam prvo stran. Za ostalih sedem strani mi boš morala poslati e-mail.


Klemen, najlepša hvala. :-D
Moj e-mail: hely@mail386.com ali helena.jelincic@s.net
Helena
Ni treba nič
 
Prispevkov: 628
Pridružen: 26.06.2005 20:30:44
Kraj: Most na Soči

OdgovorNapisal/-a Helena » 24.11.2011 20:04:17

Danes sem izvedela, da je narejena kopija kipa žalujočega vojaka, ki je stal na Czantovem grobu. :shock:
Helena
Ni treba nič
 
Prispevkov: 628
Pridružen: 26.06.2005 20:30:44
Kraj: Most na Soči

OdgovorNapisal/-a 305 » 24.11.2011 20:05:05

wow, to bi bilo pa treba videt!
Z ZDRUŽENIMI MOČMI
305
dr. Soška Fronta
 
Prispevkov: 7652
Pridružen: 26.06.2005 22:33:03
Kraj: Isonzo front

OdgovorNapisal/-a klemen55 » 24.11.2011 20:14:57

Se pridružujem Davidovemu mnenju. :lol:
klemen55
član
 
Prispevkov: 418
Pridružen: 25.05.2006 15:17:48

OdgovorNapisal/-a Helena » 24.11.2011 20:18:48

Enako.
Helena
Ni treba nič
 
Prispevkov: 628
Pridružen: 26.06.2005 20:30:44
Kraj: Most na Soči


PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Še neobjavljeno


Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gostov