Čiščenje starih dopisnic in razglednic ter papirja

Čiščenje, restavriranje, rekonstrukcija, vzdrževanje eksponatov.

Moderator: Pinkfloyd


Čiščenje starih dopisnic in razglednic ter papirja

OdgovorNapisal/-a bojan22 » 16.11.2015 10:18:09

V svojih muzejskih vitrinah sem žal nekoliko zanemaril papirnate eksponate, dopisnice, pisma, razglednice fotografije, dokumente... nekateri so nekoliko potemneli, na drugih so madeži plesni, kar je bilo pokrito pa je praktično "brezmadežno". Zato vem kako bom vnaprej. :evil:
Največji problem so dopisnice, že tako slabo vidne in pisane s svinčnikom.
Zanima me, če ima kdo kaj podobnih izkušenj /mnogo se že dobi tako poškodovanih/?
Je možno še kaj popraviti, oziroma očistiti, da ne bo še slabše, sicer bodo le obrisane in dane v folijo.
Upam na kako dobro rešitev in vnaprej hvala. :prost
Faber est suae quisque fortunae!
Vsak je svoje sreče kovač!
bojan22
Regimentsarzt
 
Prispevkov: 1084
Pridružen: 01.09.2005 21:59:58
Kraj: Memurje, diraboK

Re: Čiščenje starih dopisnic in razglednic ter papirja

OdgovorNapisal/-a 305 » 16.11.2015 12:20:15

kar je bilo pokrito pa je praktično "brezmadežno".


Kako to misliš pokrito? V panoju med vemi stekli?
Jaz imam originale načeloma v albumih, tistih par primerkov, ki pa jih imam v vitrini, pa so "stisnjeni" pod steklom, ali v prozornih ovojnicah.
Je pa res, da tudi sicer ne vidijo sončne svetlobe, občasno le luč. Drugače so večinoma v temi.
Z ZDRUŽENIMI MOČMI
305
dr. Soška Fronta
 
Prispevkov: 7652
Pridružen: 26.06.2005 22:33:03
Kraj: Isonzo front

Re: Čiščenje starih dopisnic in razglednic ter papirja

OdgovorNapisal/-a bojan22 » 16.11.2015 13:38:09

Predvsem rabim nasvet, ne poduk za stare grehe. :?
Saj je bilo čisto jasno napisano-včasih pač zložiš razglednice ali slike kot karte ali pa jih je recimo polovica pod drugim predmetom. Tisti deli so ostali popolnoma čisti.
Za naprej vem kako... :idea:
Faber est suae quisque fortunae!
Vsak je svoje sreče kovač!
bojan22
Regimentsarzt
 
Prispevkov: 1084
Pridružen: 01.09.2005 21:59:58
Kraj: Memurje, diraboK

Re: Čiščenje starih dopisnic in razglednic ter papirja

OdgovorNapisal/-a aljaz » 16.11.2015 13:48:59

Čiščenje je tu zelo problematično, če je plesen že precej načela papir, potem mislim, da lahko ustaviš le z kako močno UV osvetljavo, ščistiš pa ne. Manj ko se z rokami dotikaš bolje je. Tudi jaz imam originale v temi in ovitkih. Drugače pa papir zavijajo v brezkislinske ovojnice in hranijo v temi.
Al' jaz - al' ti
aljaz
član
 
Prispevkov: 3742
Pridružen: 26.06.2005 20:19:55
Kraj: Steiermark

Re: Čiščenje starih dopisnic in razglednic ter papirja

OdgovorNapisal/-a Uroš » 16.11.2015 15:32:11

Kot je rekel Aljaž so za papir najboljše ovojnice iz brezkislinskega papirja ali poliestrske folije. Pomembno je, da se gradivo ne izpostavlja močni umetni ali dnevni svetlobi (oz. čim manj), priporočeno pa naj osvetlitev ne bi presegala 50 lux, relativna vlaga pa naj bi bila med 30 in 40%.

Imaš morda merilec vlage oz. si ga lahko kje izposodiš? Za razvoj plestni je previsoka relativna vlaga najpogostejši vzrok.

Prejšnji teden sem bil na Nizozemskem v enem muzeju, kjer so imeli stare tiske (17./18. stoletje) in so imeli vitrine prekrite s prekrivali iz debelega blaga, ki ne prepušča svetlobe. Obiskovalec je sam potem odgrnil zadevo in si pogledal stvari. Morda je dobro pokriti vitrine v katerih je papirnato gradivo v času, ko ni obiskovalcev, posebno če ima prostor okna skozi katera lahko sije sonce. UV svetloba je najbolj škodljiva in povzroča poškodbe, posebno pri kakšnih črnilih itd.!! Morda le mehansko nežno očistiti plesen, pomagaj si z vatiranimi palčkami ali čim podobnim.
Uroš
Zugsführer
 
Prispevkov: 1045
Pridružen: 27.06.2005 15:56:10



Vrni se na Čiščenje


Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost