čiščenje z oksalno kislino

Čiščenje, restavriranje, rekonstrukcija, vzdrževanje eksponatov.

Moderator: Pinkfloyd


Re: čiščenje z oksalno kislino

OdgovorNapisal/-a 305 » 03.07.2017 19:43:41

Profesionalni restavratorji ti bodo povedali in tudi utemeljili zakaj se tega tako ne počne. Povedali ti bodo tudi zakaj čebelji vosek ni najbolj primeren za voskanje in kateri vosek se za to uporablja. Brez gretja!
Z ZDRUŽENIMI MOČMI
305
dr. Soška Fronta
 
Prispevkov: 7652
Pridružen: 26.06.2005 22:33:03
Kraj: Isonzo front

Re: čiščenje z oksalno kislino

OdgovorNapisal/-a Bajonet15 » 04.07.2017 11:14:37

Čebelji vosek se že od nekdaj uporablja za zaščito različnih materjalov in tudi profesionalni restavratorji bi ti tako povedali.. NIsem edini zbiralec ki se poslužuje te zaščite! Meni je važno da se lepo zapre pore z voskom in da ne prihaja v stik s kisikom sam predmet pa dobi tak lep mat sijaj in je potrebno le še brisanje prahu.
LP Aleš
Bajonet15
član
 
Prispevkov: 1104
Pridružen: 04.10.2005 19:30:12
Kraj: Ljubljana

Re: čiščenje z oksalno kislino

OdgovorNapisal/-a 305 » 04.07.2017 15:33:34

Se nisva razumela.
Za zaščito predmetov naj bi se uporabljalo sredstva (premaze), ki naj bi bili odstranljivi. Saj lak iz konzerve se zagotovo da odstranit, verjetno pa bo šla skupaj z njim tudi konzervina originalna barva. Kar se tega tiče je boljša izbira vosek. Čebelji vosek naj nebi bil najboljša rešitev ( vsekakor pa ni slaba rešitev) zato so ( če se ne motim v britanskem narodnem muzeju) prav z namenom zaščite starih predmetov razvili posebne voske, ki se nanašajo brez gretja.
Sicer pa sem pri zbirateljih videl že vse mogoče in nemogoče premaze. Sam se jih izogibam, če se le da.

Sem pa tudi sem v preteklostih večkrat obdeloval predmete na načine ob katerih mi sedaj gredo dlake pokonci.
Z ZDRUŽENIMI MOČMI
305
dr. Soška Fronta
 
Prispevkov: 7652
Pridružen: 26.06.2005 22:33:03
Kraj: Isonzo front

Re: čiščenje z oksalno kislino

OdgovorNapisal/-a janes5 » 04.07.2017 19:36:45

Pozdrav-super debata.Pri Caudeku v stari gorici se je dobil super mat lak prav za železo,verjetno se še dobi je super se niti ne vidi da je polakirano vendar je kos zasčiten .Je pa reč na nitro osnovi tako ,da ga lahko še malo razredkaš je še boljši učinek vendar to za zelo zarjavele posebno pa še za zakisane reči ni .Tudi jaz sedaj vse delam z voskom in sicer brez gretja ampak skuham mešanico terpentina in voska v razmerju 88/12% Čeprav po novejših priporočilih tudi to ni najbolje ker tudi vosek vsebuje malenkost kisline kar pa ni dobro.Zato zdaj kupim kar kolorjev vosek ,ki je obdelan in je nevtralen in za zasčito tako za železo kot tudi za les in usnje. Seveda za vsak material prava mešanica.Seveda pa vsak dela po svojih izkušnjah rezultati so pa vidni dostikrat ,ko je že škoda narejena.Praksa je pa tud praksa.Je za poslušat stare borce.
pozdrav janes
janes5
član
 
Prispevkov: 850
Pridružen: 23.11.2007 14:04:21


Prejšnja

Vrni se na Čiščenje


Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost