Borraccia

Zanimivi predmeti v povezavi s prvo svetovno vojno, ki jih imate ali pa (še) nimate v zbirki.

Borraccia

OdgovorNapisal/-a flak » 09.11.2020 19:09:59

Pred leti sem dobil tole čutaro. Prepričan, da je civilna sem jo komaj vzel. Na srečo kdaj shranim tudi kakšno staro lovsko zadevo in sem se prejšnjemu lastniku pustil prepričati in čutaro odnesel.
Slika
Osnova je iz medeninaste pločevine, čep iz stružene medenine, vse skupaj pa je nikljano. Rjav usnjen jermenček za nošenje zgleda originalen. Čep ima usnjeno tesnilo. Glede na lepo simetrično izdelavo, predvidevam, da je originalno. Napis rojstnega kraja potrjuje njen italijanski izvor.
Slika

Ko pa smo lani za družinski izlet izbrali obisk ženine nečakinje v Bruslju, je bil moj pogoj ogled tamkajšnjega vojaškega muzeja. Seveda sem imel zopet smolo in je bil oddelek z WWII zaprt zaradi prenove. Ko sem pasel svoje oči po vitrinah WWI v vitrini Italije zagledam čutaro identičnega modela kot je moja (do tistega trenutka civilna). Bila je v družbi razvpite lesene sestrične. Seveda je bila bistveno bolje ohranjena od moje in še vedno odeta v tekstilni plašček.
Slika
Pri napisih pa menim, da so ga vrli muzealci nekoliko polomili. Pravzaprav so ga verjetno polomili, ko so k eksponatom dajali številke. Pod številko 15 piše, da gre za čutaro iz topolovine za konjenico model 1889, pri številki 14 pa da gre za čutaro konjenice. V vitrini pa je številka 14 pri leseni čutari, številka 15 pa pri kovinski.
Slika
Italijani imajo cel kup kvalitetnih forumov, vendar so "poce parolle", ki sem jih pobral od none in nonota premalo, da bi se logiral in vključil v poizvedbo.
A kdo ve kaj več o tej čutari?
flak
član
 
Prispevkov: 41
Pridružen: 28.06.2005 09:25:43
Kraj: Notranjska


Vrni se na Eksponati


Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 21 gostov