Kako ugotoviti kje se je prednik boril?

Moj, tvoj, njegov prednik, ki se je boril v "veliki vojni".

Kako ugotoviti kje se je prednik boril?

OdgovorNapisal/-a mhohkr1 » 03.05.2008 18:12:58

Že leto dni pišem separat o moji rodbini Slanšek. Moj praded je sodeloval v I. sv. vojni, vendar o temu nimam nobenih dokumentov razen razglednice, ki mu jo je poslala prababica. Ali mogoče kdo lahko iz naslova razbere kje je bil, kateremu regimentu je pripadal??? Živel je v občini Hrastnik predvidevam, da je spadal pod Celje...

Naslov:
K.u.K. Landsturm
Wach Komp No. II.
FeldPost No. 610

Kasneje so ga 'baje' kazensko poslali na fronto v Karpate...

Hvala za pomoč

Slika
mhohkr1
član
 
Prispevkov: 19
Pridružen: 03.05.2008 17:29:08

OdgovorNapisal/-a aljaz » 03.05.2008 19:30:40

Imam podatek, da je od novembra 1915 do junija 1916 Feldpost št. 610 bila v Beljaku (Villach). Ker je tvoja kartica napisana 14.1 1916, potem je najverjetneje to res bilo tam.
Al' jaz - al' ti
aljaz
član
 
Prispevkov: 3742
Pridružen: 26.06.2005 20:19:55
Kraj: Steiermark

OdgovorNapisal/-a mhohkr1 » 03.05.2008 20:56:21

Najprej najlepša hvala za super hiter odgovor. Malce sem preletel tale vaš forum in sem prav presenečen nad vsem znanjem, ki ga imate člani foruma.
Sam sem popoln laik kar se tiče vedenja o WWI, zato bom s pridom poskušal se kar največ naučiti od vas znalcev :D .

Če nisem preveč vsiljiv bi imel še eno vprašanje, ali se da oziroma kje obstajajo podatki, da bi zvedel malce več o tem, npr. katere enote so v tem času bile v Beljaku in so v njih služili Slovenci in kakšna je bila potem naprej njihova pot, tako nekako bi potem lahko pridobil malce več informacij o pradedku...

Da ne boste rekli, da se na vašem forumu nisem nič naučil, sklepam da je praded pripadal enoti 'penzionistov' (LAndSturm)(starejših vojakov, ki so jih mobilizirali le v času vojne, l. 1916 je imel namreč 34 let). Nisem pa uspel najti kaj pomeni Wach Komp No. II. ?

Da ne odpiram še ene teme, sprašujem, ali kdo od vas bolje pozna tudi boje v KArpatih (WWI)?
mhohkr1
član
 
Prispevkov: 19
Pridružen: 03.05.2008 17:29:08

OdgovorNapisal/-a svejk » 03.05.2008 21:02:37

Dober večer želim!

Wach Komp No. II. - gre po vsej verjetnosti in mojem skromnem znanju za stražno kompanijo št. 2. Stražna kompanija pomeni, da je bil pri enoti, ki je varovala zaledna skladišča, mostove, garnizije in železnico.

Kaj ga je lomil oz. zakaj je bil premeščen v Karpate, bi bilo zanimivo izvedeti. Morda iz Straff protokol-a, če ga je tako lomil in seveda, če ostaja ohranjeno kaj iz tega oddelka.
"Poslušně hlásím, pane obrlajtnant, že jsem ten Švejk.."
/Jaroslav Hašek, Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války 1./
http://www.ekniznica.sk/kniha/hasek_jar ... tola_1.php
svejk
član
 
Prispevkov: 714
Pridružen: 26.07.2005 23:34:09
Kraj: pod Stolom

OdgovorNapisal/-a mhohkr1 » 03.05.2008 21:12:33

Hvala za odgovor, res ste carji. :D

Kot so meni povedali naj bi simuliral poškodbo (bolezen), tako so ga premestili najbrž v Ljubljano (oče pravi tako). Ko so ugotovili, da simulira je 'fasal' Karpate.

@Svejk, če te razumem prav naj bi bila možnost, da obstajajo zapisi o takih incidentih kot jih je zakuhal praded, ve mogoče kdo kaj več o tem?
mhohkr1
član
 
Prispevkov: 19
Pridružen: 03.05.2008 17:29:08

OdgovorNapisal/-a svejk » 04.05.2008 11:08:42

Tako je, možnost obstaja. O takšnih in drugačnih "incidentih" naj bi namreč obstajali tudi zapisi, če se je gradivo enot seveda ohranilo; morda pa se (samo razmišljam na glas, ker tega še nisem nikoli gledal!) kak del takšnega gradiva skriva pod okriljem gradiva vojaškega sodišča, ki je imelo svoj sedež v Gradcu ali pa pod okriljem divizijskega sodišča, pod katero je enota, v kateri je služil, spadala. Vsak polk je namreč imel svojega auditorja in pri enotah naj bi se našlo tudi gradivo glede prestopkov, ki so jih storili vojaki. To sem imel v mislih, ko sem napisal, da bi se morda med Straff - protokoli nasel tudi zapis zakaj je moral Tvoj ded oditi na fronto v Karpate.

Za prvo silo si o bojih na tistem delu fronte, ki te zanima, preberi v knjigi Prva svetovna vojna. Avtor: Piekalkiewicz Janusz. Navadno jo imajo v vseh knjižnicah; vendar ne vem kako je z izposojo. Praviloma se namreč nahaja v čitalniškem oddelku.

Potrebno bi bilo izvedeti v katero enoto je bil potem premeščen oz. dodeljen. Obstaja morda doma oz. na podstrešju še kakšna kartica, ki jo je kasneje - torej po premestitvi- poslal ded domov?
"Poslušně hlásím, pane obrlajtnant, že jsem ten Švejk.."
/Jaroslav Hašek, Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války 1./
http://www.ekniznica.sk/kniha/hasek_jar ... tola_1.php
svejk
član
 
Prispevkov: 714
Pridružen: 26.07.2005 23:34:09
Kraj: pod Stolom

OdgovorNapisal/-a mhohkr1 » 14.06.2008 13:34:41

Malce sem se pozanimal pri očetu. Drugih dokumentov o pradedku iz časa WWI ne obstaja.

Po pripovedovanju naj bi bil na Soški fronti (verjetno v Celjskem polku, glede na to, da je živel v SV. Juriju pri Hrastniku). Očetu naj bi pripovedoval, da so stali v dolini, in jih 'lifrali' po četah na fronto. Ena enota pade, ajd drugo v hrib. Tako naj bi preden je prišel na vrsto, padel po tleh, ko je v stroju čakal na marš v hrib. Odpeljali naj bi ga v bolnišnico (Kočevje, Ljubljana????). No, ko so ugotovili, da je 'blefiral', naj bi ga poslali v Karpate...

Da je v vojski preživel dolgo dobo potrjuje tudi to, da od 1914 - sredine 1919 leta ni v družini rojenega nobenega otroka.

Še eno vprašanje, prilagam fotografijo pradedka (mož v sredini), ali bi mi kdo lahko kaj več razbral iz fotografije (ali gre za čas pred ali med WWI, kateremu rodu pripadajo uniforme, kaj pomenijo trakovi na prsih itd????)

foto
mhohkr1
član
 
Prispevkov: 19
Pridružen: 03.05.2008 17:29:08

OdgovorNapisal/-a aljaz » 16.06.2008 22:20:16

Kot je razvidno iz fotografije, je praded imel na prsih "paradajze", ki so bili znak dobrega strelca. Uniforma je običajna, model M15 z visokim ovratnikom, feldgrau. Pas z " navadno" pasno sponko je zamenjal običajnega z medeninasto šnolo (z AO orlom) in je bil (po virih) v uporabi po letu 1915, po letu 1917 pa je bil z ukazom v splošni uporabi. Tako da lahko sliko nekako umestimo v ta leta. Torej po 1915.
Al' jaz - al' ti
aljaz
član
 
Prispevkov: 3742
Pridružen: 26.06.2005 20:19:55
Kraj: Steiermark

OdgovorNapisal/-a mhohkr1 » 17.06.2008 20:47:34

Aljaž, najlepša hvala za zelo koristne podatke. Še enkrat hvala.
mhohkr1
član
 
Prispevkov: 19
Pridružen: 03.05.2008 17:29:08

OdgovorNapisal/-a mhohkr1 » 29.09.2008 18:35:02

No, ko sem mislil, da sem izčrpal vse vire sem našel še nekaj pradedovih dokumentov. Pri spodnjem dokumentu gre za dokument iz služenja vojaškega roka, vsaj sklepam tako.

Bi lahko kdo od vas več povedal, za kakšen dokument gre in kaj bi se še iz njega dalo razbrati... hvala

[img]http://www.hohkraut.com/matej/temp/[1903]_vojska_tn.jpg[/img]
mhohkr1
član
 
Prispevkov: 19
Pridružen: 03.05.2008 17:29:08


Naslednja

Vrni se na Rodoslovje


Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov