100 let loškega predora

Najave dogodkov in aktivnosti, o katerih naj bi bili obveščeni.

100 let loškega predora

OdgovorNapisal/-a Vinko Avsenak » 30.06.2005 19:43:30

Poročal sem že o restavriranju vhoda v loški rudniški predor in njegovega napisa (Kaiser Franz Josef I. Hilfsstollen). V soboto, 2.7.2005 bo predor praznoval častitljivo 100. obletnico. V ta namen bodo v Logu svečanosti in upam, da se jih boste lahko vsaj delno udeležili. Program prireditev je naslednji:

Od 10. do približno 14. ure bo v trdnjavi Kluže znanstveni simpozij "Velika vojna-pozabljena vojna". Organizatorji so Občina Bovec, Programski svet Kluže, ARBOS Celovec in Salzburg in veleposlaništvo republike Avstrije v Sloveniji
Ob 16. uri bo v Rablju (Cave del Predil) svečana otvoritev obnovljenega nekdanjega glavnega vhoda v rabeljski rudnik (z napisom Franz Josef I. Erbstollen) in ogled drugih obnovljenih delov rudnika. Nekdanji loški rudarji bodo na svečanost prišli v rudarski opravi (dva v svečani, štirje v delovni). Tako naj bi bilo tudi na italijanski strani. Kljub temu, da nedavno odprti rabeljski zgodovinski muzej (Vojno-zgodovinski muzej Julijske krajine) ob sobotah ni odprt (?!), menim, da ga bodo ob tej priliki odprli, kajti pričakujejo veliko obiskovalcev in povabljencev.
Ob 18.30 bo v loški cerkvi maša v spomin na ta predor, ki je Ložanom v dolgih letih prinesel veliko dobrega, a tudi slabega.
Ob 19.30 se bo pred predorom začela osrednja slovesnost, katere se bo udeležilo veliko povabljencev iz Slovenije in drugih držav. Na koncu bosta bovški in trbiški župan še podpisala pismo o nameri obnovitve celotnega predora, ki naj bi ga obe strani uredili za turistične namene.
V nedeljo, 3.7. bo slovenski nadškof Alojz Uran posvetil in odprl obnovljeno loško župnišče.
Prisrčno vabljeni! Na svidenje!
Vinko Avsenak
član
 
Prispevkov: 209
Pridružen: 30.06.2005 17:26:21
Kraj: Škofljica

100 let loškega predora

OdgovorNapisal/-a simon » 09.07.2005 11:31:49

Vinko, bo kakšna reportaža iz simpozija in otvoritve? :?
simon
Sergente
 
Prispevkov: 1234
Pridružen: 16.06.2005 19:51:42
Kraj: St. Peter bei Görz

OdgovorNapisal/-a Vinko Avsenak » 11.07.2005 23:33:45

Bo. Reportažo sem hotel posredovati na forum takoj po prireditvah, a sem potem odlašal, medtem pa se je nabralo sto drugih stvari. Sem po daljši odsotnosti pravkar prišel domov. Hvala ra razumevanje.
Vinko Avsenak
član
 
Prispevkov: 209
Pridružen: 30.06.2005 17:26:21
Kraj: Škofljica

OdgovorNapisal/-a Helena » 19.08.2005 17:43:44

Poročal sem že o restavriranju vhoda v loški rudniški predor in njegovega napisa (Kaiser Franz Josef I. Hilfsstollen).

http://p205.ezboard.com/fsf1517frm33.showMessage?topicID=231.topic
Jaz pa dodajam slike obnovljenega vhoda.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika
Helena
Ni treba nič
 
Prispevkov: 628
Pridružen: 26.06.2005 20:30:44
Kraj: Most na Soči

OdgovorNapisal/-a bojan64 » 19.08.2005 17:55:24

Izgleda prav lepo.
bojan64
član
 
Prispevkov: 147
Pridružen: 27.06.2005 07:54:34
Kraj: Gorenjska

Re: 100 let loškega predora

OdgovorNapisal/-a simon » 20.08.2005 01:04:39

Jaz pa dodajam še dve fotki iz Rabeljske strani: nekdanji vhod v jašek, ki je danes postavljen kot spomenik in pogled na rudniške stavbe.

Slika

Slika
simon
Sergente
 
Prispevkov: 1234
Pridružen: 16.06.2005 19:51:42
Kraj: St. Peter bei Görz

OdgovorNapisal/-a Vinko Avsenak » 08.09.2005 23:45:32

Da, res je. Končno sem se odločil, da na kratko napišem obljubljeno poročilo. Prav gotovo bo kdo rekel, da to nima smisla glede na veliko zamudo, a menim, da je piko na i vendarle treba postaviti. Se pa za zamudo iskreno opravičujem. Na srečo sta Helena in Simon že prej poskrbela za objavo slik, tako da je ena skrb manj. Hvala jima.
Torej Log pod Mangartom je 2.7.2005 dočakal svoje veliko slavje. Vse se je sicer začelo najprej popoldne na drugi strani meje, v Rajblju, kjer je bila v lepem vremenu prijetna slovesnost ob 100. letnici odprtja pomožnega rova, ki je pod zemljo povezal Rajbelj z Logom. Osnovni namen tega 4 in pol kilometrov dolgega rova je bil odvodnavanje močnega vodnega toka, ki je motil dela v rudniku. Kasneje pa so ga silom razmer s postavitvijo ozkotirne železnice uporabljali za druge namene, še posebej v prvi svetovni vojni. Slovesnosti so prisostvovali številni gostje, med drugim tudi bovški župan in predstavnik avstrijskega veleposlaništva v Ljubljani. Slovesnost je potekala v obeh jezikih – italijanščini in slovenščini. Ob tej priliki so odprli tudi obnovljeni portal z napisom Kaiser Franz Erbstollen (Dedni rov cesarja Franza). Ta je bil včasih vhod v veliko rudniško stavbo, ki je danes več ni, in skozi katerega so rudarji vstopali na področje rudnika. Po končani slovesnosti smo imeli nekateri srečo, da smo lahko en kilometer in pol v spremstvu vodiča hodili po rovih nekdanjega rudnika.
Zvečer je bila ob 18.30 uri v Logu v spomin na loški predor maša, ki jo je daroval koprski pomožni škof. Potem pa se je ob 19.30 uri začela pred štolnom osrednja slovesnost, katere se je udeležila nepričakovano velika množica ljudi. Seveda brez oblasti ni šlo: Cukljati, Pukšič, Klavora, evropski predstavnik unije v Sloveniji, župana Trbiža in Bovca, župan Loga…Seveda v glavnem v družbi svojih lepših polovic. V prijetnem programu, ki je potekal dvojezično, so se zvrstili številni govorniki, recitatorji, nekdanji loški rudarji, prisotnim pa je vlivala moč in pogum kakovostna pihalna godba iz Idrije. Oba župana sta pred rezanjem otvoritvenega traku na nekdanji stari lokomotivi še podpisala pismo o nameri, s katerim sta se obvezala, da bosta obe občini pristopili k realizaciji odprtja loškega predora za turistične namene. Na koncu smo med ljudskim rajanjem še vsi dobili golaž in pijačo.
Ob 10. uri istega dne naj bi bil v trdnjavi Kluže mednarodni znanstveni simpozij z naslovom »Velika vojna-pozabljena vojna«, ki naj bi ga organizirali Občina Bovec, programski svet Kluže, institucija ARBOS Celovec in Salzburg in avstrijsko veleposlaništvo v Ljubljani . Ta je bil med drugim objavljen tudi na internetni strani bovške občine. A glej ga zlomka, o njem ni v trdnjavi vedel prav nihče. Že sem mislil, da sem se zmotil, a smo to prireditev skupno našli tudi v programskem prospektu. Potem so se začeli pogovori po telefonu in nazadnje sem izvedel, da se gospoda, ki naj bi sodelovala na tem simpoziju, v skupini počasi pomika iz Koroške proti Klužam in si spotoma ogleduje spomenike in pomnike velike vojne in da bo zato prišla v Kluže z zamudo (!?). V Kluže je prispela šele okrog 15. ure. Kulturni minister bovške občine, g. Bevc, se mi je za ta spodrsljaj kasneje telefonsko opravičil in mi pojasnil vzroke zamude. Ostali smo torej z dolgim nosom, a smo zamujeni čas vseeno nekako nadoknadili. Nenačrtovano smo namreč v trdnjavi Kluže prisostvovali poroki Dava Krničarja in spili šampanjec. Tudi dobro. Propadli simpozij bi pa lahko kar podnaslovili "Velika vojna-pozabljena vojna ali kako se je ženil Davo Krničar".
Vinko Avsenak
član
 
Prispevkov: 209
Pridružen: 30.06.2005 17:26:21
Kraj: Škofljica



Vrni se na Dogodki


Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov