ivan ditinger

Moj, tvoj, njegov prednik, ki se je boril v "veliki vojni".

Re: ivan ditinger

OdgovorNapisal/-a ir87 » 17.12.2015 09:32:31

Kateri letnik je bila prababica ? Pripenjam listek, ki ga je napisal Ivan in vsebuje podatke o družini. Morda ti bo kdo znan...
Slika

Sem pa pred kratkim dojel, da je Ivan bil v vojski skoraj 8 let skupaj. Na obvezno služenje je šel leta 1911, končal je 1914. Potem je bil slabo leto (ali manj) doma, nakar je moral januarja 1915 v vojno, kjer je bil do konca v IR 87. Potem pa še do februarja 1919 v vojski SHS. Kako je človeku po vsem tem uspelo ostat normalen ni jasno.
Aufbiks.
ir87
član
 
Prispevkov: 145
Pridružen: 23.01.2012 13:04:58

Re: ivan ditinger

OdgovorNapisal/-a aljaz » 17.12.2015 21:37:52

Moji prababici je bilo tudi ime Marija Ditinger, preveriti moram letnice, le da mi otročki ne štimajo čisto. Definitivno pa prihajo iz Mute in Gortine. Zanimivo. Poročila se je z Alojzom Štraserjem.(moj praded).Moram preveriti, se pa definitivno ene zadeve dobro prekrivajo.
Al' jaz - al' ti
aljaz
član
 
Prispevkov: 3742
Pridružen: 26.06.2005 20:19:55
Kraj: Steiermark

Re: ivan ditinger

OdgovorNapisal/-a ir87 » 18.12.2015 10:17:20

Ja, samo pazi. Od tam kjer piše "moja družina" pa dol, niso tvoji predniki. Marija (Ivanova žena) se ni poročila z nobenim Štraserjem :) Žal ne poznam njenega dekliškega priimka. Marija (1917) pa ni imela otrok.

Tvoja prababica je bila rojena Ditinger, Ivan je imel še brata Martina. Za sestro ne vem, bom vprašal. Po mojem je treba preverit, če je tvoja prababica morda sestra od Marje rojene 1867 (torej moje praprababice), čeprav je malo čudno, da bi kdo dal hčerama ime Marija in Marja.

Ne vem zakaj je Ivan napisal samo mamo, ne pa očeta. Vem za primere, ko se ženske niso poročile, da bi kmetija ostala "v domačih" rokah. Zato so imele nezakonske otroke, identiteto očeta (ali celo očetov) pa so tudi skrivale. Sklepam torej, da je bila Marja (1867) rojena Ditinger.
Aufbiks.
ir87
član
 
Prispevkov: 145
Pridružen: 23.01.2012 13:04:58

Re: ivan ditinger

OdgovorNapisal/-a aljaz » 18.12.2015 21:05:39

Moja prababica je imela nezakonsko hčer z ruskim ujetnikom ki je bila rojena 1917, nato pa jo je vzel (sicer kasneje, okoli 1924 ali 25) Alojz. Imela je še Mojco (živi v MB) in Ota (mojega dedka) ter Erno in Katarino. So pa se kar selili okoli, glede na to da je bil Alojz po vojni želežničarski nadzornik na Dobrije, pa v Trbonjah, kjer so Štraserji originalno. Oba, Marija in Alojz sta pokopana v Trbonjah.
Al' jaz - al' ti
aljaz
član
 
Prispevkov: 3742
Pridružen: 26.06.2005 20:19:55
Kraj: Steiermark

Re: ivan ditinger

OdgovorNapisal/-a ir87 » 28.12.2015 10:18:08

Ivanova žena Marija je bila rojena Palko. Ivan ni imel sestre. Torej od Ivana dalje nisva v sorodu, dalje gor pa bi bilo skoraj neverjetno, da ne bi bila, saj je kraj mali in priimek pravi. (razen, če so pisali priimek tvoje prababice Dittinger in ne Dietinger). Za resno raziskavo bi bilo treba pogledat v cerkvene bukve.
Aufbiks.
ir87
član
 
Prispevkov: 145
Pridružen: 23.01.2012 13:04:58

Re: ivan ditinger

OdgovorNapisal/-a klemen55 » 29.12.2015 01:06:53

Živjo ir87,

Jaz sem malo brskal po seznamkih izgub in naj me gorenjska-ljubljanska koklja brcne, toda jaz ne najdem nobenega Dietingerja na tvojem koncu zelene Štajerske. Zato pa toliko več Dittingerjev! Dva sta prihajala celo iz Gegenthala: Gottfried Dittinger, roj. 1893 v Gegenthalu, je padel leta 1917, Franz Dittinger, roj. 1892 v Gegenthalu, pa je padel maja 1917 na Sv. Gabrijelu. Našel sem še enega Friedricha Dittingerja, roj. 1892 ali 1893, ki je prav tako služil v 87. pešpolku. Kaj pa če razlog, da na Dunaju ne najdejo nič o njem tiči v tem, da so ga v uradnih dokumentih vodili kot DITTINGER in ne Dietinger? Jaz bi si skoraj upal trditi, da je tole. Si vprašal dunajski Vojni arhiv, če lahko pogledajo tudi za kakšen Belohnungsantrag (BA) na ime JOHANN DITTINGER, geb. 1890, Gegenthal, Bezirk Windischgraz, Steiermark? Ne bi me namreč čisto nič presenetilo, če bi se izkazalo, da ga niso našli sedaj ali med drugo svetovno vojno, ker so iskali njegov BA le pod DIE-, ne pa tudi pod DIT-. Jaz bi probal še enkrat.

Če ga tudi tokrat ne bi našli, potem ti edino preostane še Personal-Verordnungsblatt (uradni list c.in.kr.armade in domobranstva), ki pa so gramozanski. Vsak ima po nekaj sto strani, niso urejeni po abecedi in včasih je trajalo več mesecev ali celo let, preden so objavili ime odlikovancev. Če je na primer prejel srebrno hrabrostno medaljo 1. razreda med boji na Piavi (junij-julij 1918), potem so njegovo ime objavili v uradnem listu šele enkrat med leti 1919-1921. Praktično moraš imeti zelo VELIKO srečo, da ga boš našel v tisti množici imen.

Kot sem rekel jaz bi jih probal še enkrat prositi, če lahko pogledajo za njegov BA, toda tokrat na ime Johann Dittinger.

lp,

Klemen
klemen55
član
 
Prispevkov: 418
Pridružen: 25.05.2006 15:17:48

Re: ivan ditinger

OdgovorNapisal/-a ir87 » 29.01.2016 10:02:31

Eh Klemen, žal ni tako. Poslal sem poizvedbo za Dittinger pa so mi napisali, da ni nič in naj se spomnim, da so mi že za Dietinger pisali (da ni nič)... Računali mi niso nič.

Pravijo, da so v arhiv dobili samo nekaj malega od IR47 ostalo pa z južne Štajerske sploh nikoli ni prišlo na Dunaj. Je kdo uspel dobit kaj od vojakov IR87 ?

Če ni prišlo na Dunaj in ni padlo z voza ali zgorelo, potem je treba iskat v Beogradu ? Tako so mi svetovali tudi v arhivu v Mariboru, pravijo da v pokrajinskih arhivih tega ni. Ima kdo kakšne izkušnje oz. navodila za Beograd ?
Aufbiks.
ir87
član
 
Prispevkov: 145
Pridružen: 23.01.2012 13:04:58

Re: ivan ditinger

OdgovorNapisal/-a klemen55 » 03.02.2016 01:01:08

Živjo ir87,

Kaj so potem že prvič pogledali za oba priimka (Dittinger in Dietinger)? Če si jim prvič naročil, da pogledajo samo priimek Dietinger potem ne vem, kako so lahko mogli pogledati tudi za priimek Dittinger. Razen če znajo brati misli. Ampak dobro. Očitno je bil Ivan Dittinger eden izmed tistih redkih nesrečnežev, za katerega so izgubili predlog za odlikovanje za srebrno hrabrostno medaljo 1. razreda.

Seveda ostaja ti še možnost, da preveriš uradne liste Vojnega ministrstva do leta 1919, toda za to moraš iti osebno v dunajski Vojni arhiv in iskanje po njih je skoraj misija nemogoče. Vsaka knjiga ima namreč po nekaj tisoč strani, imena niso urejena po abecedi ali enoti, na koncu ni nobenega abecednega kazala, tako da moraš vsako knjigo in vsako stran preveriti posebej. Včasih imaš v kakšni knjigi objavljeno samo po dve ali tri imena odlikovanih iz 87. pešpolka, kar še dodatno oteži iskanje.

Kakorkoli že jaz bom imel oči odprte, če bom kdaj naletel na kaj o njem in če bom, ti bom seveda sporočil. Priimek mi je nekako znan, kot da sem ga nekoč nekje že videl, toda skozi moje oči je šlo v zadnjih letih že na tisoče imen odlikovanih pripadnikov 87. pešpolka, tako da se lahko tukaj tudi motim.

lp,

Klemen
klemen55
član
 
Prispevkov: 418
Pridružen: 25.05.2006 15:17:48


Prejšnja

Vrni se na Rodoslovje


Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov